Eva BOMBOVÁ, Marianna KUPCOVÁ
Košice/Miškolc - Až dva a polnásobne sú vo vode rieky Tisa prekročené koncetrácie ťažkých kovov (najmä zinku, železa a mangánu) po tom, ako na rumunskom území došlo koncom minulého týždňa k ďalšiemu, v poradí už štvrtému tohtoročnému znečisteniu vôd ťažkými kovmi. Potvrdili to analýzy prvých vzoriek vody, odobratých z Tisy na území Slovenska v tomto týždni, ktoré vyšetrili v laboratóriách Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach. Prvú veľmi závažnú kontamináciu vôd Tisy kyanidom, ktorý sa dostal i do Dunaja, spôsobila na prelome januára a februára havária na hrádzi odkaľovacej nádrže bane na zlato austrálsko-rumunskej spoločnosti Esmeralda pri Baia Mare. Tri ďalšie úniky vôd nečistených ťažkými kovmi sa do Tisy dostali z poškodenej odkaľovacej nádrže pri Baia Borsa.
Ako včera potvrdil Ing. Ondrej Handzok z Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach, vo vzorkách vody, ktoré odobrali z Tisy v tomto týždni, už bolo zistené prekročenie koncentrácie ťažkých kovov nad stanovený limit, čo potvrdzuje, že vlna znečistenia doplávala už i na územie Slovenska.
Situácia je opäť výrazne skomplikovaná povodňovým stavom na Tise. Voda sa včera začala vylievať na lúky, polia a pasienky i v katastri obcí Veľké a Malé Trakany a Biel v okrese Trebišov. Obyvatelia týchto juhozemplínskych obcí sa už pri predchádzajúcich ekologických haváriách znepokojovali z ohrozenia kvality vody v studniach. Ich znepokojenie vzrástlo i potom, ako v tomto mesiaci zaplavila voda z rozvodnenej Tisy pozemky prvýkrát. Už vtedy mali obavy, či kontaminácia pôdy ťažkými kovmi nezanechá následky na kvalite pôdy. V tomto týždni sa na Krajskom úrade v Košiciach uskutočnilo v dôsledku havarijného zhoršenia akosti vody v rieke Tisa zasadnutie pracovnej skupiny. Medzi jej rezultáty patrili i rozhodnutia o pravidelnom monitoringu Tisy i studní v obciach v blízkosti Tisy na juhu Zemplína.
Pod dôsledným monitoringom je rieka Tisa aj na území Maďarska. Ako včera uviedla pre Korzár Erika Tóthová z Riaditeľstva vodární v Miškolci, oblasť Tokaja zasiahla vlna znečistenia v Tise v stredu. Riaditeľ Ochrany pred katastrofami Borsódskej župy v Miškolci doktor László Radványi pre Korzár uviedol, že predbežne nemuseli uskutočňovať mimoriadne opatrenia. Ak by sa vyskytli vážnejšie problémy, ihneď to oznámia svojim kolegom v Košiciach, tak ako im avizovali terajšie znečistenie ťažkými kovmi. "Upozorňujem však i turistov a návštevníkov zo Slovenska, že u nás naďalej trvá zákaz rybolovu. Znečistené vody Tisy sa v dôsledku zrážok už i na našom území na viacerých miestach vyliali. Obyvatelia z povodia Tisy ani po opadnutí vody nesmú na týchto miestach pásť domáce zvieratá a napájať ich z rieky. Zákaz platí dovtedy, kým koncentrácie ťažkých kovov neklesnú na povolené limity," povedal L. Radványi z Miškolca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.