taký dlhý čas trvalo, kým sa lekárom podarilo definitívne oddeliť prvé siamské dvojčatá na Slovensku. Keď sa Andrejka a Lucia prebrali z narkózy, ocitli sa prvý raz každá vo svojej vlastnej postieľke a dostali tak šancu začať žiť svoj život samostatne, hoci zatiaľ len v obkolesení desiatky chladných prístrojov a množstva hadičiek.
Andrejka a Lucia sa narodili v rožňavskej nemocnici v januári tohto roka zrastené panvou. Bratislavským lekárom Detskej fakultnej nemocnici pod vedením profesora Jaroslava Simana na detskej chirurgickej klinike sa podarila unikátna operácia. Na celom svete sa zatiaľ podarilo úspešne oddeliť len asi 160 siamských dvojčiat, skúseností je preto veľmi málo. Naši lekári museli vypracovať svoju vlastnú taktiku. Ich pražskí kolegovia, ktorí posudzovali rozsah poškodenia u dvojčiat, odporučili operáciu na londýnskom pracovisku, nakoniec však deti oddelili v Bratislave.
"Problémom bolo, že v prípade Andrejky a Lucie išlo o najväčšiu kombináciu možného orgánového poškodenia, zažívací trakt, genitálny trakt, pohybový systém, močový trakt, všetko orgány, ktoré sú pre životný komfort úžasne dôležité," povedal profesor Siman. Hoci niektoré orgány mali dievčatká navyše, každá mala napríklad dve maternice, dve vagíny, niektoré orgány im chýbali, a tak kým lekári definitívnym posledným zásahom deti rozsekli, museli ich nanovo vymodelovať.
Dnes už rodičia Andrejky a Lucie vedia, že budú musieť nosiť vrecúška na brušku s vývodom z hrubého čreva, že budú potrebovať veľmi dlho osobitnú starostlivosť. Na otázku, na koľko otázok v tejto chvíli ešte lekári nevedia odpovedať ani sebe, ani rodičom, profesor Siman odpovedal: "Je ich veľa. Sme ešte len na začiatku a nič nie je definitívne. Po takomto type operácie žiaden lekár na svete nevie dať hneď definitívne odpovede."
Lekári predpokladajú, že dievčatá budú môcť chodiť, asi však len doširoka, chaplinovským spôsobom, pravdepodobne nebudú môcť rodiť, hoci možnosť počatia nevylučujú. Prečo sa vôbec lekári do tejto unikátnej operácie, s ktorou nemali žiadnu skúsenosť, pustili? Profesor Siman: "Bol to postoj rodičov. Mohli sme z etickej stránky pochybovať o operácii, lebo deti budú celý život istým spôsobom postihnuté. Rodičia sa rozhodli, že sa budú o ne starať, nech to bude akokoľvek. A pre nás lekárov to bola jednoducho výzva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.