prevádzkových nákladov ambulancie.
Odporúčanie vyberať od pacientov finančné dary členovia Asociácie súkromných lekárov SR (ASL združuje približne dve tretiny neštátnych lekárov pracujúcich v ambulantnej sfére) prvýkrát odsúhlasili na decembrovom valnom zhromaždení vo Zvolene. Dôvodom bol parlamentom schválený návrh rozpočtu pre rezort zdravotníctva na tento rok, ktorý vôbec nepočítal s infláciou a reálnym zvyšovaním nákladov, pričom rátal s navýšením finančných prostriedkov v priebehu roka. Neštátne ambulancie dostal do situácie, v ktorej reálne hrozí, že sa v druhej polovici roka dostanú do finančnej tiesne.
"To ohrozuje poskytovnie zdravotníckej starostlivosti a keďže zákon neumožňuje vyberať od občanov doplatky za poskytovanie zdravotníckej starostlivosti, pretože je hradená zo zdravotného poistenia, ASL SR navrhla umožniť pacientom poskytnúť svojim lekárom finančný dar. Šlo by o dobrovoľný jednorazový príspevok, ktorý by zodpovedal čiastke vyrátanej finančným družstvom z nášho daňového priznania a zohľadňoval by nákladovosť tej-ktorej ambulancie. V jednej to teda môže byť päťdesiat korún, inde osemdesiat, alebo sto. Vyrátaná čiastka by bola i podkladom pre prípadné kontroly, pričom takto získané finančné prostriedky by umožnili preklenúť očakávané obdobie finančnej tiesne," hovorí MUDr. Otília Ostróová, regionálna predsedkyňa ASL v Košiciach.
S týmto doporučením rokovali súkromní lekári na decembrovom stretnutí s ministrom zdravotníctva, ktorý im navrhol ustúpiť od rozhodnutia vyberať doplatky s tým, že dôjde k navýšeniu objemu finančných prostriedkov k rozpočtu v priebehu roka a jeho prerozdelenie bude realizované novým cenovým výmerom s platnosťou od prvého apríla. Medzitým na februárovom stretnutí v Banskej Bystrici členovia ASL SR potvrdili rozhodnutie vyberať od pacientov finančné dary, ak nový výmer nezohľadní ich reálne potreby. Začiatok apríla je tu a nový cenový výmer schválený nebol. Termín jeho platnosti sa neustále posúva, hovorí sa o účinnosti k 1. máju alebo júnu 2000. Otázkou pre súkromných lekárov pracujúcich v ambulantnej sfére ostáva, čo ďalej.
"Zatiaľ uvažujeme, či čakať na prijatie nového výmeru, alebo začať s vyberaním darov skôr. Jednotní sme neboli ani na valných zhromaždeniach asociácie v decembri a februári, názory lekárov sa rôznia aj teraz. Preto sme dali našim členom možnosť vyjadriť sa k tejto otázke v anonymnom dotazníku, ktorý v týchto dňoch kompletizujeme. Zatiaľ mám poznatky, že je to tak jedna k jednej. To váhanie je spôsobené tým, že by sme v žiadnom prípade nechceli vyvolávať konflikt medzi pacientom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Je však možné, že udržať naše ambulancie v chode inak, ako touto formou, nepôjde," konštatuje MUDr. Otília Ostróová.
Podľa nej je preto iba otázkou času, kedy k vyberaniu darov väčšina privátnych lekárov primárnej sféry pristúpi.
"Nemôžme k tomu pacientov nútiť, ale je v ich záujme, ak sú s úrovňou poskytovania zdravotnej starostlivosti svojím lekárom spokojní, aby ju pomohli zachovať. Inak sa môže stať, že jedného dňa nájdu ambulanciu zatvorenú a budú si musieť nájsť nového lekára," uzavrela regionálna predsedníčka ASL SR v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.