Bodrogu a Latorici tretí stupeň povodňovej aktivity, na Tise evidovali pracovníci Povodia Bodrogu a Hornádu druhý stupeň ohrozenia.
Práve Tisa podľa občanov žijúcich vo Veľkých Trakanoch narobila ľuďom vrásky na tvárach. Boja sa o príbytky, čakajú, čo pani príroda ešte vystrojí.
V spomínanej oblasti zaplavili riečne vody obrovské lány polí, voda omýva aj záhrady poniektorých občanov dedinky. Štyri rodiny sa do svojich domov dostanú len na loďkách.
"Táto situácia trvá už týždeň, no v posledných dňoch voda neustále stúpala. Bolo už aj horšie, pamätám, že v roku 1998 sa voda doslova liala všade naokolo. Tunajší ľudia si už na vrtochy počasia zvykli," privítal nás v obci Zoltán Fodór, ktorý sa prišiel pozrieť na miesto, kde rieka najviac hrozí. Pohľad do diaľky neveští nič dobrého, voda je všade navôkol. "Rieka má koryto až tam," ukazuje prstom Zoltán Fodór do diaľky k menšiemu lesíku. My sa nestačíme čudovať, podľa skromného odhadu tipujeme, že to môže byť i kilometer.
Pod vodou sa ukrývali zasiate polia a pastviny so šťavnatou trávou pre tunajší dobytok. Podľa obyvateľov obce sa na nich každý deň páslo zo štyridsať kráv. Po vypuknutí povodňovej situácie nemajú kde zvieratá vyháňať.
"Na týchto poliach sa rodila najlepšia pšenica. Poľnohospodári ju aj minulý rok na jeseň zasiali. Všetka robota vyšla navnivoč. Aj keď voda klesne, musia sa urobiť rozbory, ktovie, čo nám tu z okolitých krajín poslali," dodáva Z. Fodór.
Do kritickej situácie spred roka, či dvoch chýba ešte meter vody. Včera jej namerali 668 cm. Voda podľa ľudí za 24 hodín stúpla o 20 cm.
"To je ešte v pohode, pred rokom bolo horšie. Čo som počul, hlásia dažde, tak neviem, neviem. Bol som v Maďarsku, tam je situácia ešte zložitejšia. Majú nižšie hrádze a voda cez ne skôr preteká. Tisa sa zdá byť pokojnou riečkou, no keď sa vyleje - hotová pohroma," pripojil sa do rozhovoru syn pána Fodóra.
Aj napriek veľkej vode sa ľudia v dedine pozerajú na situáciu optimisticky. Len zopár rodín má problémy, nakoľko im voda zaplavila cesty, to ale susedov na prvý pohľad absolútne nezaujíma.
Skupina mužov nás nasmerovala za pánom Hajduom, ktorý vraj spolupracuje s Povodím Bodrogu a Hornádu.
"Nie je to nič výnimočné, akurát niektoré rodiny dočasne prišli o prístupové cesty do svojich domovov. Hladina sa v posledných hodinách stabilizovala a podľa môjho odhadu by mala voda čoskoro klesať. Na úplný pokles si počkáme tak zo dva týždne, pravda, za priaznivých meteorologických podmienok," hovorí pán Hajdu, ktorého záhradka pláva pod vodou.
Naše kroky smerujú do oblasti, kde bývajú povodňou najviac postihnutí občania. Po hrádzi prichádzame k miestu, kde je "zaparkovaná" loďka, chýbajú však veslá. Vo vzdialenosti asi dvadsiatich metrov stoja dva rodinné domy obklopené vodou zo všetkých strán. V jednom z nich býva rodina so siedmimi deťmi. Najmenším voda nevadí, ba práve naopak, pokojne sa hrajú na široko-ďaleko jedinom suchom mieste. Rodičia sa ukrývajú za múrmi vlhkých domov, a ani ich nenapadne vyjsť na dvor. Veď na čo, ďaleko by sa aj tak nedostali.
Starosta obce József Kopasz vie o povodniach svoje. Ľudia vraj teraz chodia prosíkať o pomoc, no počas sucha nerobia nič pre zlepšenie prístupu k ich obydliam. "Pomáhame, ako sa len dá, ale každý by mal priložiť ruku k dielu," dôvodí starosta.
Ako vyplynulo z jeho slov, Povodie Bodrogu a Hornádu má v obci stálu službu. Samotný starosta ešte pohotovosť nevyhlásil, urobí tak iba v prípade tretieho stupňa povodňovej aktivity.
"Obec nemá náhradné byty a preto sme ľuďom v núdzi ponúkli aspoň loďky. Vypomohli sme im taktiež finančne v rámci možností. Voda momentálne stojí v jednej výške, dúfam, že začne klesať," dodáva starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.