spoločnosti liehovarníkov. V komornej atmosfére, ktorú umocňovalo priateľské tykanie, ale aj 63-percentný malinový destilát pri privítaní, sa niesla aj prechádzka výrobnými priestormi. K dobrej nálade a vrelému uvítaniu nesporne pridalo aj to, že prezident pred mesiacom vrátil do parlamentu na prerokovanie zákon o liehu, ktorý liehovarníkom spôsoboval vrásky na čele.
"Zákon som vrátil aj na základe podnetu pána generálneho riaditeľa Frucony, ktorý je zároveň šéfom slovenských liehovarníkov. Väčšina zákonov je síce po vrátení prezidentom parlamentom opätovne schválená, v tomto prípade však aj ministerstvá financií a pôdohospodárstva uznali, že súčasné znenie zákona spôsobuje značné škody," poznamenal R. Schuster.
"Problém liehu je veľmi zložitý," uviedol generálny riaditeľ Frucony Ján Király. "V súčasnosti je veľa jeho čiernych výrobcov. Minimálne dve-tri miliardy korún unikajú tomuto štátu vďaka nim. Zákon, ktorý bol vlani schválený, všetkým liehovarníkom veľmi poškodil, pretože výrobcovia liehu potrebujú niekoľko desiatok miliónov korún na prefinancovanie spotrebnej dane, ak nemajú uzatvorený cyklus surového a rafinovaného liehu. Toto nikde vo svete nie je. Spoločné rokovania s kompetentnými viedli k potrebe upraviť nový zákon v čo najkratšom čase. Pred rokom, keď sa pripomienkoval pôvodný zákon, nebola politická vôľa akceptovať naše pripomienky. Štátne orgány však prišli na to, že štát stratil súčasným znením zákona viac, ako mohol získať. Aj náš podnik mohol vykázať vyšší zisk, nebyť súčasných nevyhovujúcich legislatívnych podmienok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.