Odboru školstva Krajského úradu v Prešove. Za krajský úrad sa stretnutia zúčastnili Kveta Komanická v zastúpení vedúceho odboru a metodik krajského úradu pre gymnáziá Anton Vojčík.
Na väčšine škôl na Slovensku je trend vyučovať ako prvý cudzí jazyk anglický. Angličtina je vo svete najviac preferovaným jazykom. Druhým svetovým jazykom je práve francúzština. "Slovensko smeruje do Európy, preto je dôležité, aby malo ľudí, ktorí ovládajú oba jazyky." povedal atašé. Podľa neho práve znalosť druhého jazyka otvára brány na trhu práce, pretože anglicky už v súčasnosti hovorí v podstate každý mladý človek. Aj čo sa týka zahraničného štúdia je znalosť iného ako anglického jazyka opodstatnená. "Francúzsko ponúka slovenským študentom možnosť štúdia nie len jazyka, ale aj ekonomiky, kultúry, práva, či vied. Tu však študenti narážajú na problém, pretože sú nedostatočne jazykovo zdatný," vysvetlil.
Tým, ktorí ovládajú angličtinu je dobre známy certifikát Cambridge. Jeho obdobou je francúzsky certifikát DELF, alebo jeho druhý stupeň DALF. Za anglický certifikát sa platí. Francúzsko prišlo na Slovensko s projektom výučby svojho jazyka priamo na školách bezplatne. Ak by sa začalo s vyučovaním podľa francúzskeho projektu, mali by možnosť absolventi osemročných gymnázií získať druhý stupeň DALF, ktorý je vysoko medzinárodne uznávaný. Absolventi klasického gymnázia budú mať možnosť získať prví stupeň DELF. Francúzska vláda vyčlenila na tieto programy prostriedky, za ktoré sa zabezpečí dodanie učebníc, lektori či stáže našich učiteľov vo Francúzsku. "Mrzí ma, že väčšina finančných prostriedkov, priradených štátom na rozvoj francúzštiny, končí v Žiline. Kým v programe Sokrates na západnom Slovensku pôsobí osem francúzskych lektorov, tu na východe nie je žiadny. Som tu preto, aby som bránil východ Slovenska," podotkol atašé.
S realizáciou prvoradej výučby francúzštiny plánujú začať už v nasledujúcom školskom roku. Preto sa dohodli, že metodické centrum osloví riaditeľov škôl, na ktorých by bolo možné zaviesť výučbu francúzštiny ako prvého jazyka. Tu Anton Vojčík podotkol, že z 21 osemročných gymnázií v kraji prichádza na základe personálnych podmienok do úvahy len osem. Atašé aj tu zakontroval, že pre nich nie je problém zabezpečiť kvalitnú výučbu francúzskymi lektormi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.