diskusiu. Keďže v súvislosti s ich prevádzkou sa posudzovalo až 14 projektov, v diskusii nešlo len o to - koľko im prideliť peňazí, ale spor bol najmä o filozofii zriaďovania a financovania týchto inštitúcií.
Podľa slov šéfa rady, vicepremiéra Pála Csákyho, ktorý je vo vláde zodpovedný za oblasť drog, resocializačné zariadenia nemajú ničí patronát, je to územie nikoho. "Dostali síce peniaze aj od krajských úradov, ale to nestačí ani na živorenie. Zostali sme pred dilemou, či im poskytnúť pomoc aj z fondu. Je to vlastne nesystémový krok. Tieto inštitúcie nemôžeme nechať na podpore neštátneho fondu. Zdá sa, že iné riešenie zatiaľ nie je možné, takže v tomto roku ich budeme financovať takýmto nesystémovým krokom."
Rada včera schválila 43 protidrogových projektov v sume vyše 10 miliónov korún, z toho 16 projektov sa týka resocializačných zariadení s dotáciou 6 miliónov. Financovanie niektorých z nich sa však uskutoční na dvakrát, lebo v rade fondu vznikli pochybnosti o tom, či sa niekde nevyskytnú problémy s čerpaním peňazí. Členovia rady fondu budú na to dohliadať dokonca aj prostredníctvom osobných návštev, čo predtým nebolo. Ich prevádzka sa však bude financovať z fondu len do limitovanej výšky, pričom podmienka je aj spolufinancovanie z krajských úradov.
O kvalite práce protidrogových okresných a krajských komisií, z ktorých nejedna existuje len formálne, sa vicepremiér Csáky v odpovedi na otázku vyjadril opatrne. Pripustil, že "naša pozícia je niekedy príliš statická a úradnícka".
Sám vicepremiér však musí vzdorovať protiotázkam typu - čo možno očakávať, keď to títo ľudia nemajú zaplatené? Na otázku, či sa počíta v budúcnosti so zaplatením ľudí z protidrogových komisií, odvetil: "Analyzujeme to. V tejto chvíli vám nemôžem povedať ani áno ani nie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.