tlačovej besedy, ktorú v rámci programu Jour-fixe Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku mal včera v Prešove. Následne minister informoval, že na Slovensku je celkom 1200 sudcov, z nich 1120 je na okresných a krajských súdoch. Ohľadne nárastu súdnej agendy skonštatoval, že od roku 1984 do 1991 bol na súdoch ročný nápad 200 tisíc nových spisov. Najviac ich bolo v roku 1994 až sedemstotisíc. Odvtedy podľa slov ministra ročne príde na súdy okolo 600 tisíc nových spisov. "Súdy však ročne vybavia milión spisov," skonštatoval. Zároveň povedal, že je to obrovská záťaž a sú prípady, keď sudcovia požiadali o prepustenie zo sudcovského stavu, lebo nedokážu tento nápor zvládnuť.
Na margo pripravovaného sudcovského kódexu Čarnogurský uviedol, že podľa neho sa sudca stane ústavným činiteľom, získa povinnosť podávať majetkové priznanie. Spomenul aj disciplinárne konanie voči sudcom. Na otázku, ako je spokojný s stavom svojho rezortu, skonštatoval, že žiadny minister nemôže byť so stavom svojho rezortu spokojný, ale on sa cíti so sudcami solidárny. K otázke PREŠOVKÉHO KORZÁRA na počet zamestnancov na ministerstve spravodlivosti, Čarnogurský uviedol, že za posledný rok znížili počet zamestnancov nie o jedno, ale o dvanásť percent. Tiež sme chceli vedieť, či v minulom roku sa na ministerstve spravodlivosti vyplatili odmeny za 3, 5 milióna korún, ako uviedol predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. "Odmeny v rámci možnosti sme mali. Ak nám ich predseda Najvyššieho súdu závidí, tak ja za to nemôžem. Pravdu povediac, ešte som nepočul, aby Harabin hovoril v súvislosti s justíciou o niečom inom, ako o peniazoch, autách, bytoch a podobne. Privítal by som keby sa vyjadril povedzme ku etickým a odborným aspektom súdnictva," skonštatoval Čarnogurský. K rekonštrukcii priestorov ministerstva spravodlivosti Čarnogurský povedal, že sa robila a aj v priestoroch jeho sekretariátu a tiež sa robilo iné rozdelenie priestorov v budove ministerstva, no či to stálo 5,5 milióna, ako tvrdil Harabin, nevie povedať.
Stretnutie s Čarnogurským, hoci bolo na tému justície sa neobišlo bez otázok na politiku. Čarnogurský na adresu prednostov okresných a krajských úradov, ktorí prestúpili do SDKÚ povedal, že ich odvolanie považuje za užitočné. "Prednostovia boli obsadzovaní do funkcií na základe pomeru síl dosiahnutého vo voľbách a ak má koalícia fungovať, treba koaličnú dohodu dodržať." Napokon Čarnogurský hodnotil prestup členstva z KDH do SDKÚ "Prestúpili niektorí funkcionári, ale funkčnosť orgánov KDH nie je narušená," povedal. "Došlo však ku paradoxnému javu, že primátor Prešova Juraj Kopčák, ktorý sa mohol doteraz opierať o pohodlnú väčšiu poslancov KDH v mestskom zastupiteľstve práve v dôsledku založenia SDKÚ túto väčšinu stratil a teraz sa už môže opierať len o koalíciu "ad hoc," skonštatoval Ján Čarnogurský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.