Sčesnsný z Podolínca za pedagogických pracovníkov, za nepedagogických je to Eva Hermanová z Prešova, za rodičov Beáta Jendrejáková z Popradu, Eva Pappová z Prešova a Júlia Töröková z Popradu. Za zástupcov obecných zastupiteľstiev boli zvolení Jana Andrassyová z Popradu a Ivan Benko z Prešova, za žiakov Lucia Urbanová z Gymnázia D. Tatarku v Poprade, za organizácie podieľajúce sa na výchove a vzdelávaní Imrich Belejkanič z Prešovskej univerzity a za odborový orgán Ľuboš Kvašňák z Prešova. Zriaďovateľom Krajskej školskej rady je Krajský úrad v Prešove. V tejto súvislosti sme oslovili zástupcu prednostu Krajského úradu v Prešove Miloslava Murajdu (na obr.).
Za akým účelom vznikajú v súčasnosti školské rady?
- Školské rady vznikajú v súvislosti so snahou o určitú samosprávnosť škôl. Vznikajú podľa pravidiel, ktoré sú upravené vo vyhláške Ministerstva školstva slovenskej republiky z 10. februára o školskej samospráve. Je to prvý krok k tomu, aby školy dostali nejakú tvár. Mal by to byť poradný zbor pre riaditeľa či zriaďovateľa, ktorý by mal pri zdravej spolupráci posunúť školu dopredu. V tejto vyhláške je presne stanovené, aké zloženie má mať. V zásade by mal byť v každej školskej rade vyšší počet členov, ktorý nie sú zamestnancami školy.
Ako vznikla Krajská školská rada?
- Každá školská rada mala právo navrhovať svojich kandidátov do krajskej školskej rady. Voľby sa uskutočnili na základe výberu predsedov školských rád.
Čo znamená Krajská školská rada pre školstvo v kraji?
- Je to orgán na teritóriu kraja, ktorý sa vyjadruje k zásadným problémom školstva v svojej pôsobnosti. Zároveň plní úlohu školskej rady, na školách ktoré nemajú zvolenú svoju vlastnú školskú radu. Toto sú základné povinnosti krajskej a zároveň aj okresnej školskej rady.
Pokiaľ sa vyjadruje k týmto základným problémom, je jej vyjadrenie rozhodujúce, alebo je niekomu podriadená?
- Krajská školská rada nie je rozhodovacím orgánom. Ani príslušná školská rada ním nie je. V jej kompetencii je aj vyjadrenie k menovaniu či odvolaniu riaditeľa školy. Právomoc na menovanie, alebo odvolanie samozrejme nemá. Môže len navrhovať tieto zmeny príslušnému zriaďovateľovi. V prípade, že dôjde k výberovému konaniu, školská rada tvorí výberovú komisiu, ktorá odporúča prednostovi človeka na post riaditeľa. Toto odporúčanie nie je pre prednostu samozrejme záväzné. Musí ho brať do úvahy, no nemusí sa podľa neho rozhodnúť.
Nie je teda školská rada zbytočná?
- V žiadnom prípade nie, pretože sa vyjadruje k zásadným otázkam, v smerovaní školy. Nevieme zatiaľ, k čomu presne sa budú vyjadrovať školské rady. Krajská rada sa však pravdepodobne bude chcieť vyjadrovať k tomu, ako sa tvorí rozpočet pre školy na území kraja, ako sú rozdelené finančné prostriedky na jednotlivé školy, ako sa vypočítavá pohyblivá zložka mzdy a podobne. Bude sa možno vyjadrovať k racionalizácií siete školstva.
Ako vníma krajský úrad vznik systému školských rád?
- Samozrejme to vítame a určite vyzveme riaditeľov škôl, aby pristupovali aktívne k záležitostiam týkajúcim sa školských rád. Je mylné si myslieť, že rady vznikli len preto, aby odvolávali riaditeľov. To nepripustíme. V odôvodnených prípadoch však budeme rozmýšľať a možno aj konať. Máme však už teraz také informácie, že na niektorých školách sa vytvorili rady len kvôli tomu, aby odvolali riaditeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.