bohatstvo, s ktorým treba vedieť nakladať tak, aby z neho malo úžitok nielen mesto, ale aj obyvatelia okolitých obcí, ktorí prídu nadýchať sa tu ozónu a odpočinúť si. "Všetky tieto úlohy, ktoré by mal les spĺňať, máme na mysli aj my," začal náš rozhovor vedúci strediska lesného hospodárstva Mestských lesov v Starej Ľubovni Atila Beck a pokračoval: "Nikdy sme nemysleli iba na ťažbu, z ktorej každý vlastník a hospodár lesov žije. Aj keď i takáto úloha aj v našich podmienkach je neodmysliteľná."
V Mestských lesoch v Starej Ľubovni vyťažili vlani 1598 kubíkov drevnej hmoty. Kúpili ju podnikatelia z vlastných okresov, ale aj z okresu Bardejov. K zisku z ťažby dreva im už zopár rokov pomáhajú pri ekonomickej existencii dotácie zo štátneho fondu zveľaďovania lesov ministerstva pôdohospodárstva. Aj preto hospodária s vyrovnaným rozpočtom.
Zaujímali nás aj tohoročné úlohy v zalesňovaní. Vedúci strediska nám odvetil: "Každá vyrúbaná plocha by sa mala podľa príslušného zákona zalesniť do dvoch rokov. Túto úlohu realizujeme aj my. Onedlho začneme zalesňovať 14 hektárov našich lesov, poväčšine v lokalite za Ľubovnianskym hradom a v úseku Oslí vrch. V tejto súvislosti musíme zvýšiť aj počet pracovníkov a tých v najbližších dňoch prijmeme okolo desať. Spoliehame sa aj na brigádnickú činnosť a na pomoc členov poľovníckych združení.
Nie je žiadnym tajomstvom, že súčasťou Mestských lesov v Starej Ľubovni má byť pomaly sa začínajúca realizácia lesoparku. Atila Beck nás uviedol hlbšie do tejto úlohy. "Celý projekt máme rozpracovaný na tri etapy. Prvou bude sprístupnenie časti lesa rekreantom a turistom, druhou etapou bude biologická prestavba lesa a treťou je výstavba vhodných oddychových a rekreačných zariadení pre návštevníkov našich mestských lesov. Výmera pre účely sprístupnenia mestských lesov zo strany turistov bude predstavovať približne štyri hektáre a celkovú výmeru lesoparku plánujeme postaviť na 50 hektároch. Záverečné práce na dokončenie lesoparku plánujeme dokončiť približne o tri roky."
Aj v Mestských lesoch v Starej Ľubovni šarapatia zlodeji predovšetkým zo strany početnej rómskej komunity z prímestskej časti Podsadok. "Na čo tajiť, je to pravda," smutne konštatuje Atila Beck a líči svoje pocity boľavého srdca profesionálneho lesáka. "Iba počas tejto zimy nám vyrúbali zlodeji 55 kubíkov drevín za takmer 80 tisíc korún a čo nás najviac trápi, za obeť nezodpovedným ľuďom padli aj mladé porasty takých vzácnych drevín ako je javor, jaseň, smrek a iné. Pritom sme ponúkli všetkým Rómom z osady Podsadok, že im umožníme zabezpečiť doslova zadarmo také drevo potrebné na vykurovanie, ktorého sme sa chceli jednoducho zbaviť. A mohli sa takýmto spôsobom predzásobiť na celú zimnú sezónu. Oni si však stále robia to, čo im vyhovuje. Samozrejme nerešpektujúc ani naše upozornenia, ani iné zákony. To je však problém všetkých regiónov, kde v blízkosti lesov žijú rómski obyvatelia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.