poslanca slovenského parlamentu Štefana Rusnáka v Poprade. Spoločnosť na jeho pracovnej ceste mu robili zástupca prednostu Krajského úradu v Prešove Milan Ambróz a riaditeľ krajského úradu práce Juraj Bobko. Okrem tradičného oboznamovania sa regionálnymi reáliami, rokovali s rezortnými kolegami na úrovní okresu a stretli sa aj so zástupcami miestnych médií.
"Pracovný jednodňový program sme ladili predovšetkým na oblasť sociálnej problematiky. Snažili sme sa našim hosťom poskytnúť komplexný pohľad na spomenutú oblasť. Dôraz sme kládli predovšetkým na skupinu mladých ľudí, ktorá v Popradskom okrese počíta asi 20 tisíc obyvateľov. Sme si totiž vedomí, že priamym dôsledkom vysokej miery nezamestnanosti u čerstvých absolventov škôl a mladistvých je zvýšenie kriminality a množstvo ďalších problémov z toho vyplývajúcich do budúcnosti. Prirodzene, neobišli sme ani tradičnú rómsku problematiku," stručne zhodnotila priebeh pracovného stretnutia zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Poprade Danica Ďuricová.
Ústrednou témou rozhovorov bola prirodzene otázka zastavenia nárastu nezamestnanosti. Ako uviedol riaditeľ Krajského úradu práce v Prešove Juraj Bobko, od začiatku roku bolo v celom kraji avizovaných sedem hromadných prepúšťaní týkajúcich sa 1250 pracovných miest. Tri z nich, dotýkajúce sa 365 pracovníkov, sa už stali realitou. Jedno z avizovaných hromadných prepúšťaní bolo nahlásené aj v Popradskom okrese. "Nepoviem vám však, o ktorý podnik ide. Nebolo by to korektné, pretože k prepúšťaniu zatiaľ nedošlo. Situácia sa ešte môže zmeniť a my by sme predčasným vyhlásením pre tlač zbytočne poškodili meno tejto firmy," stroho konštatoval J. Bobko reprezentujúci verejnoprávnu inštitúciu.
K problematike nezamestnanosti sa v Poprade vyjadril aj poslanec národnej rady, ktorý je okrem iného podpredsedom parlamentného výboru pre sociálne veci. "Ak je v Popradskom okrese 20-67 percentná miera nezamestnanosti, čo je zároveň najpriaznivejšie číslo v Prešovskom kraji, potom je situácia alarmujúca. Sme si vedomí toho, že si vyžaduje vykonanie systémových zmien v rámci celého Slovenska. Jednou z našich iniciatív je návrh znenia novely zákony o zamestnanosti, ktorú som minulú stredu obhajoval na rokovaní slovenskej vlády," konštatoval Štefan Rusnák, podľa ktorého je najdôležitejšie zapojiť do pracovného procesu dlhodobo nezamestnaných ľudí prostredníctvom verejnoprospešných prác. V tomto riešení vidí možnosť ako naraz zvládnuť problematiku ťažko postihnuteľnej práce "načierno", keď občan poberá dávku sociálnej pomoci a zároveň si prilepšuje vedľajším príjmom, ale aj vyriešenie niektorých problémov miest a obcí.
Ako ďalej uviedol, novela zákona by mala nadobudnúť platnosť od 1. júla tohto roku, teda vtedy, keď sa začne s prehodnocovaním nároku na poskytovanie príspevku na bývanie či objektívneho alebo subjektívneho ocitnutia sa osoby v stave hmotnej núdze. Zdôraznil, že zákony by mal tiež legislatívne doriešiť spôsob kontroly čiernej práce. Veď v súčasnosti nie je isté, či takých osôb máme v republike 100 alebo 250 tisíc. "Hoci si veľa sľubujeme od spomenutej právnej úpravy, nemožno ju považovať za systémové opatrenie. Systémovým riešením by mohlo byť jedine oživenie ekonomiky štátu spojené s vytváraním nových pracovných príležitostí. Cieľom je znížiť nezamestnanosť až na úroveň, aká je dnes v hlavnom meste. Lenže snaha o priblíženie sa Bratislave je jedna vec a zbavenie sa tamojšieho pohľadu na problémy zvyšných regiónov Slovenska, je vec druhá. V hlavnom meste totiž mnohokrát ani netušia, s čím sa tu na východe republiky musíme potýkať," konštatoval na záver poslanec slovenského parlamentu Štefan Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.