študentov však tentoraz nebola túžba po vedomostiach, ale záujem nastávajúcich právnikov stretnúť sa svojim budúcim (?) šéfom - ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským.
Ten na pôdu PF UPJŠ zavítal ako prvý hosť v rámci dvojtýždňového cyklu prednášok pod názvom Právnické dni 2000, ktoré sa včera pod patronátom košickej pobočky Európskej asociácie študentov práva (ELSA) začali na PF.
Tesne pred tým, než Ján Čarnogurský odišiel na ďalšie rokovania do Prešova, si našiel čas aj na novinárske otázky. Dosť zdržanlivý bol najmä v prípade počínania "občana" Vladimíra Mečiara, ktorý sa teraz zabarikádoval v penzióne Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Ako je známe, predseda HZDS sa tam skrýva pred vyšetrovateľmi, ktorí od neho očakávajú svedecké výpovede v kauzách zavlečenia Michala Kováča ml., udelenia nezákonných odmien svojej bývalej vláde a pri tzv. Lexovej správe.
"Neviem, kedy opustí penzión. Podľa zákona každý občan SR je povinný dostaviť sa na výsluch. Potom však môže odmietnuť vypovedať a má právo odísť pokojne domov. Pán Mečiar ako bývalý ústavný činiteľ a predseda parlamentnej strany by ale mal ísť skôr dobrým príkladom voči ostatným občanom ako tým zlým... Nebolo by vhodné, aby som ako minister spravodlivosti vyslovil svoj názor a riešil hypotetické situácie, ktoré zatiaľ nenastali... Navyše si nemyslím, že vyšetrovanie únosu Michala K. ml. závisí len od predvedenia V. Mečiara. Zatiaľ však počínanie V. Mečiara nespadá do kompetencie rezortu ministerstva spravodlivosti, a tak do toho radšej nebudem zasahovať," volí zatiaľ značne umiernený postup voči svojmu politickému rivalovi bývalý vicepremiér prvej Mečiarovej vlády.
Ján Čarnogurský sa koncom uplynulého týždňa prezentoval pozoruhodným vyhlásením, keď tvrdil, že polícia má právo vniknúť do penziónu V. Mečiara aj násilím. Vraj čosi podobné zažil na svojej koži pred rokom 1989... Včera však už svoj názor poopravil.
"Konzultoval som to aj s ďalšími právnikmi, no väčšina z nich je toho názoru, že nemožno vstúpiť do jeho obydlia, keďže V. Mečiar má štatút svedka.
Šéf rezortu spravodlivosti taktiež odmieta niektoré vyhlásenia politikov z HZDS, že v prípade násilného predvedenia svojho vodcu na políciu sa budú snažiť vyvolať občianske nepokoje.
"Podľa zákona a ústavy nie sú dané podmienky pre občianske nepokoje. Nedá sa použiť ani článok 32 našej ústavy, na ktorý sa odvolávajú, pretože od pána Mečiara nežiadame nič, čo by bolo v rozpore so zákonom."
Predseda KDH stále tvrdí, že sa v elektrárni Vojany pri Trebišove nechal vyfotografovať pri správnej kope uhlia. Teda pri tej, ktorá pochádzala už z nových deblokácií ruského dlhu a nie zo starých, ako to neprestajne omieľajú jeho neprajníci...
"Pravdou je aj to, že som to z týchto deblokácií nemal ani žiadnu províziu," odpovedal na našu otázku a dodal: "Všetko uhlie, ktoré sa do Vojan doviezlo v rámci deblokácií ruského dlhu, znamená pre Slovensko prínos pol miliardy korún. Pre nás je to veľmi pozitívna vec, že štát z nich získal až tak vysokú sumu."
Minister spravodlivosti je navyše hrdý, že sa v tejto ekonomickej otázke mohol angažovať a svoju účasť vôbec nepovažuje za neštandardný spôsob.
"Všetko, čo prispeje k zlepšeniu príjmov štátneho rozpočtu, považujem za štandardné. Navyše je to podľa mňa povinnosťou každého člena vlády. Moja angažovanosť spočíva v tom, že som vládou SR bol poverený vypracovaním zmluvy medzi ministerstvom financií a Slovenskými elektrárňami. Je to právny akt, teda od ministerstva spravodlivosti by nemal mať ďaleko...," položil si rečnícku otázku o svojej (nad)pracovnej náplni.
Uplynulý týždeň sa podpredseda KDH a NR SR Pavol Hrušovský vyjadril v médiách o tom, že by nebol proti tomu, keby politické strany boli až z 80 percent financované zo štátneho rozpočtu. Slová podpredsedu NR SR plne podporuje aj jeho šéf, ktorý to považuje za dobrý model, lebo funguje aj vo viacerých demokratických krajinách.
"Politické strany sú jediným známym nástrojom, cez ktorý sa politická vôľa občanov prelieva do tvorby štátnej politiky. Ak sa to nebude robiť cez politické strany, ako ináč sa to dá zabezpečiť? Malo by to pomôcť veci, a zlepšiť situáciu, no neviem povedať, či to zabráni vplyvu rôznych klientelistických skupín," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.