Na orbitálnu stanicu Mir včera ráno z kazašského Bajkonuru úspešne odštartovala vesmírna raketa Sojuz
Včerajší štart nasledoval po vyše ročnej prestávke spôsobenej chronickými finančnými problémami ruskej kozmonautiky. Naposledy letela na Mir trojčlenná posádka, v ktorej bol aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Od vlaňajšieho augusta už 130-tonová stanica krúžila okolo Zeme v tzv. bezpilotovanom režime a dlho nebolo jasné, či sa jej prevádzkovateľovi, raketovo-kozmickej korporácii Energija, podarí nájsť sponzorov na ďalšie fungovanie. Do projektu reanimácie Miru sa napokon zapojila jedna americká spoločnosť, ktorá s jediným vesmírnym korábom ráta ako s miestom pre "kozmickú turistiku".
Dopravná loď Sojuz-TM sa má s Mirom spojiť vo štvrtok. Dvojica kozmonautov bude mať za úlohu previesť zakonzervovanú stanicu z automatického režimu na pilotovaný, odstrániť príčiny úniku kyslíka a opraviť orientačný systém slnečných batérií. Okrem toho majú na programe aj viacero vedeckých experimentov.
Kým pre veliteľa posádky Sergeja Zatulina je terajší let jeho kozmickou premiérou, Alexander Kareli letí do vesmíru už po tretí raz. Pôvodne mal spolu s nimi letieť aj herec Vladimir Steklov, no ten kvôli nesplneniu finančných podmienok kontraktu zostal napokon na Zemi.
Doposiaľ pôsobilo na Mire už 27 dlhodobých a 16 krátkych kozmických expedícií. Okrem sovietskych a ruských kozmonautov sa postupne v tomto lietajúcom vesmírnom dome vystriedali zástupcovia vyše 30 štátov vrátane USA, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Japonska, Bulharska a naposledy aj Slovenska.
Svetová kozmonautika registruje vďaka Miru viacero úctyhodných rekordov. Držiteľom snáď najunikátnejšieho je Sergej Avdejev, ktorý v kozme strávil dohromady až 748 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.