počtu 1440 obyvateľov je takmer 96 percent Rómov. Na prvý pohľad by sa zdalo, že sa tu žiť normálnym životom jednoducho nedá a predsa, podľa starostu obce Gustáva Oračka, to ale nemusí byť pravda.
"Nik ma nepresvedčí, že s Rómami sa nedá spoločensky vychádzať, spolupracovať, vospolok nažívať. Dá sa to, ale treba rozumieť duši Róma a predovšetkým mu dať najavo, že nadriadené štátne či samosprávne orgány s ním počítajú. Že ho považujú za rovnocenného, že sa mu snažia pomôcť preklenúť vlastné problémy, ale treba Róma presvedčiť aj o tom, že aj on sám musí čosi pre seba, svoju rodinu, ale aj pre obec urobiť," tvrdí starosta.
Už onedlho v Lomničke plánujú začať stavať dvanásť dvojizbových bytov stredného štandardu. Jeden takýto byt by mal stáť 380 tisíc korún a záujem zo strany Rómov je veľký. Poniektorí potencionálni majitelia už dali príslušnú finančnú hotovosť a okrem toho sa chcú, doslova s celými rodinami, brigádnicky podieľať na výstavbe týchto bytov.
"Iba pred nedávnom, v čase výjazdového zasadnutia vlády v Prešovskom kraji, sme pri účasti ministra odovzdali do užívania novú šesťtriednu základnú školu, ktorú sme zrekonštruovali z niekdajšieho pohostinstva. Vlastne postavili sme ju na úplne nových základoch. Svojmu účelu slúži naďalej aj pôvodná škola, čo nám pomohlo zažehnať dvoj a možno aj trojsmennú prevádzku našich žiakov. V súčasnosti navštevuje Základnú škola v Lomnička 350 detí," pochválil sa starosta.
Fenoménom, ktorý znepokojuje nielen starostu, ale aj dvanástich poslancov obecného zastupiteľstva, je nezamestnanosť. Až 85 percent Rómov v Lomničke z radov ekonomicky produktívnych obyvateľov nemá prácu. Spätne to má negatívny vplyv na život tunajších ľudí.
"Ale napriek tomu máme situáciu, najmä čo sa týka priestupkov a trestných činov, takpovediac pod kontrolou. A to aj vďaka riaditeľstvu obvodného oddelenia policajného zboru v Podolinci. Práve ich sme požiadali, aby robili častejšie obchádzky po našej obci, nielen cez deň, ale aj v nočných hodinách, čo relatívne upokojuje situáciu v tejto oblasti. Aj keď menším krádežiam a iným priestupkom sa jednoducho nedá zabrániť," analyzuje veľmi dôležitú časť života Lomničanov starosta a pokračuje: "Neviem, či je na Slovensku príliš veľa takých obcí s prevažujúcim počtom rómskych obyvateľov, ako je naša, kde by nebolo pohostinstvo. My napríklad krčmu nemáme a ani ju nechceme mať. Naši ľudia si môžu kúpiť potrebné potravinárske produkty v predajni rozličného tovaru."
Postupne si obyvatelia obce zvykajú využívať kontajnery na smetí. Už onedlho, 14. apríla, sa na podnet okresného úradu práce zapojí do zveľaďovania obce najmenej 150 obyvateľov.
A aké majú v Lomničke plány a predsavzatia? "Chceli by sme vybudovať čistiareň odpadových vôd, kanalizáciu, plynofikáciu, nové cesty. Veríme vo svoje sily, v pomoc našich obyvateľov i v pomoc vlády, ktorá tak často proklanuje, že bude vychádzať v ústrety rómskym obyvateľom. Ak by to neboli iba sľuby, ale predovšetkým konkrétne činy, budeme šťastní a spolu s nami aj obyvatelia Lomničky. Realizácia takýchto sľubov by odbremenila štát od mnohých problémov," uzavrel starosta Gustáv Oračko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.