pretransformovať na samostatné kriminálno-preventívne oddelenie mestskej polície, v ktorom by pracovali aj vyškolení dobrovoľníci z radov mládeže. Vyplýva to zo správy o činnosti mestskej polície za uplynulé obdobie, ktorou sa zaoberali popradskí poslanci na svojom nedávnom zasadnutí.
"Policajný systém založený iba na báze represie sa neosvedčil. Poznatky zo 157 krajín Interpolu jednoznačne dokazujú, že jediné, čo má najväčší dosah na znižovanie kriminality, je prevencia. Je dokázané, že ak nevynaložíme jednu korunu na prevenciu v rámci Slovenska, budeme musieť zaplatiť najmenej 7-krát viac na odstraňovanie škôd. Na toto treba pocit zodpovednosti, vysokú odbornú úroveň a nekonečný počet hodín mravenčej práce. Týka sa to aj mesta Poprad," uviedol náčelník Mestskej polície v Poprade major Štefan Kolcún.
Z údajov Katedry kriminológie Akadémie Policajného zboru SR, zverejnených pod názvom Prognostický scenár strednodobého vývoja kriminality na Slovensku okrem iného vyplýva, že latentná, teda neevidovaná kriminalita predstavuje 10 až 50-násobok evidovanej. Objasnenosť trestných činov u evidovanej trestnej činnosti sa podľa Policajného zboru SR pohybuje okolo 40 percent, ale súdy skutočne odsúdia iba polovicu, čiže 20 percent páchateľov. Ak sa teda vezme, evidovaná aj neevidovaná trestná činnosť, na Slovensku je právoplatne odsúdených 1 - 4 percentá páchateľov trestnej činnosti.
"Práve preto sme si do plánu hlavných úloh na tento rok vytýčili, že preventívna činnosť bude pre nás prioritou a aj kvôli tomu chceme vytvoriť samostatné kriminálno-preventívne oddelenie mestskej polície, v ktorom budú pracovať aj dobrovoľní členovia z radov vyškolenej mládeže," skonštatoval ďalej popradský náčelník.
Od neho sme sa tiež dozvedeli, že prvé skúsenosti z takejto činnosti získali žiaci, ale aj pedagógovia z popradskej Obchodnej akadémie, zo Základnej školy v Matejovciach, ZŠ Tajovského, ZŠ Mládeže, ale aj v niektorých ďalších základných a stredných školách mesta. Je už pripravený program odbornej prípravy prevencie proti kriminalite s témami školenia, ako napríklad Vývoj a história kriminálnej prevencie, Koncepcie kriminálnej prevencie, Environmentálna škola kriminálnej prevencie, projekt Junior Police Ventures (Mládež proti kriminalite), ako aj programy Stop drogám, Magický kruh dieťaťa a Cyklista. Len dvaja pracovníci mestskej polície Roman Smik a František Gondkovský spolu s náčelníkom už odprednášali na tieto témy prednášky pre zhruba 1500 žiakov základných a stredných škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.