H., ktorý by podľa veku mal chodiť do šiestej triedy.
No keďže dvakrát prepadol, stal sa spolužiakom štvrtákov, ktorým dáva pocítiť, kto je v triede pánom.
"Vyberá si menšie deti, ktoré chytí za ruku a nohu a robí s nimi tzv. špirály smrti, to znamená, že ich roztočí a buchne o tabuľu. Všimla som si modriny u syna a ten mi povedal, kde k nim prišiel. Bojí sa však, že sa mu R. pomstí, keď bude žalovať. Pľuje deťom na tašky, na uteráky. Učiteľky robia, čo môžu. No prakticky môžu len napísať poznámku do žiackej knižky a tým to končí. Boli by sme radi, keby ho z tej triedy dali buď do osobitnej školy alebo do ústavu pre mladistvých, lebo takto to ďalej ísť nemôže," posťažovali sa nám rodičia.
Zašli sme preto za riaditeľkou ZŠ Tomášikova PaedDr. Antóniou Mündelovou, ktorá je o situácii v 4. E podrobne informovaná.
"Problém v tejto štvrtej triede je nám známy, zaoberáme sa nim. Sme v styku s mamom spomínaného žiaka, ktorá nám už dala súhlas na preradenie syna do osobitnej školy. Bohužiaľ, momentálne na osobitnej škole nemajú miesto, takže zatiaľ sa nedá nič robiť. R. H. má problémy nielen s učivom, o čom svedčí aj dvojnásobné prepadnutie, ale je ťažko zvládnuteľný, nerešpektuje učiteľov," vysvetlila nám riaditeľka školy.
"Prijali sme opatrenia, ako ho čo najviac eliminovať, takže teraz sa musí cez prestávky hlásiť u zástupkyne a stáť pred jej dverami, aby nemohol ubližovať svojim spolužiakom. Má zakázané chodiť do šatne, kde skúšal cudzie šaty, pľul alebo vysvetľoval spolužiakom vulgárne sex a veci s tým spojené, na čo sa nám sťažovali rodičia. Má ho v evidencii aj sociálny odbor na okresnom úrade, keďže nechodil do školy bez ospravedlnenia."
V triede sa vyskytla aj krádež 300 korún, ktorú vyšetrovali policajti zo Severu. Podozrivým bol práve R. H., no prípad bol odložený ad acta, keďže ide o maloletého žiaka. Spoluprácu s Obvodným oddelením PZ Sever si pani riaditeľka obzvlášť cení. Tvrdí, že by bolo určite užitočné, keby v každej školskej rade mala zastúpenie aj polícia. Policajti majú totiž veľkú autoritu u takých výrastkov, ktorí sa vyskytujú takmer v každom ročníku. Ako príklad spomenula riaditeľka prípad z piateho ročníka, kde žiak hodil po učiteľke nožík. Rovnako sa javí potreba mať na škole jedného psychológa, ktorý by tak mal viac času na problémových žiakov.
Odsunúť R. H. momentálne nie je možné, kým sa nenájde miesto na osobitnej škole, musí chodiť do školy tam, kde podľa miesta bydliska patrí.
A čo na to sociálna kurátorka Anna Lacková z Okresného úradu Košice I?
"Rodinu H. evidujeme na našom oddelení od roku 1987. Poberajú u nás dávky sociálnej pomoci. V minulosti boli problémy so staršími súrodencami, ale ani jedného sme nemuseli umiestniť do ústavnej výchovy. R. je najmladší z piatich detí. Vo februári minulého roka nám škola prvýkrát oznámila, že žiak má vymeškané neospravedlnené hodiny. Rodičia boli napomenutí a od tej doby nám zo strany školy, ani oddelenia priestupkov neboli hlásené žiadne výchovné problémy," informovala nás A. Lacková.
"Až v novembri 1999 som bola prizvaná k výsluchu, kde sa prešetroval prípad odcudzenia taštičky s finančnou čiastkou 300 Sk. R. bol usvedčený, ale prípad sa odložil, nakoľko ide o maloletú osobu. Celá záležitosť bola prejednaná s matkou a pedagógmi ZŠ. Z pohovoru vyplynulo, že žiak je problémový v správaní i v zvládnutí učiva. Riaditeľka ZŠ našla prijateľné riešenie - presun R. na osobitnú školu, s ktorým súhlasili aj rodičia. Toto je najvhodnejšie riešenie nielen pre spolužiakov, ale aj pre samotného R.," dodala A. Lacková.
Rodičia nám však v rozhovore povedali, že keď nie je miesto v osobitnej škole, mala by dať kuratórka návrh na umiestnenie do ústavu, lebo ich deti sú ohrozované a oni to nemienia tolerovať.
"Takéto riešenie zatiaľ neodporúčam. R. má sklon k určitému typu správania, ktoré nie je vždy v súlade s prijatými normami, nezakladá ale potrebu umiestnenia dieťaťa do ústavnej výchovy. Tu sú umiestnené deti so spoločensky nebezpečnejšími a závažnejšími problémami. Nariadenie ústavnej výchovy okrem iného vyžaduje tiež určitú dobu a rozhoduje o nej súd," argumentuje A. Lacková a dodáva, že maloletý R. má len 12 rokov a bola by škoda umiestniť ho v ústave, zvlášť ak je starostlivosť zo strany matky na dobrej úrovni.
"Nemôžeme predsa každého, kto sa vymyká bežnému správaniu v škole, riešiť ústavom, pretože i kapacita týchto zariadení je obmedzená. V súčasnosti evidujeme oveľa vážnejšie a naliehavejšie prípady, ako je R. H.
Ako nás ubezpečila riaditeľka školy A. Mündelová, vedenie ZŠ Tomášikova sa bude snažiť umiestniť problémového žiaka R. H. do osobitnej školy v budúcom školskom roku. Dovtedy bude postupovať podľa zavedených opatrení, ktoré by mali neposlušného a miestami agresívneho žiaka čo najviac umravniť, aby nemohol otravovať život svojim spolužiakom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.