Belgické kráľovstvo. Rozširuje tým exkluzívny klub krajín, ktoré voči nám už dávnejšie zaviedli toto opatrenie, na šesť ( Veľká Británia, Írska republika, Nórsko, Fínsko, Dánsko). Dobrá pätina západnej Európy, slabá štvrtina.
Krok bruselskej vlády o tomto čase poriadne prekvapil, pretože absentovali aktuálne správy o kalamitných počtoch žiadateľov o azyl. Také, aké prichádzali napríklad v auguste a septembri °99 - vtedy však miesto víz vyslali Belgičania na Slovensko iba parlamentnú delegáciu. Navyše, koncom septembra Brusel legislatívne urýchlil vybavovanie azylových žiadostí, keď "čakaciu dobu" skrátil z troch mesiacov na tridsať dní, čím značne znížil lukratívnosť "biznisu" i náklady pre svoju štátnu pokladnicu. A belgické úrady nasadili i ďalšie demotivujúce opatrenie - žiadatelia od októbra už nedostávajú na "pobytové náklady" hotovosť, ale iba "naturálie" - ubytovanie a stravu. Príliš nepreženieme, ak povieme, že týmito krokmi sa Belgicko stalo jednou z najmenej atraktívnych destinácií "etnoturístiky" v Európe vôbec.
Bude preto zaujímavé sa dopočuť, koľko čerstvých adeptov o azyl sa toho času v krajine nachádzalo; agentúrne zvodky, ktoré boli k dispozícii k uzávierke tohto textu, číslo neudávali. Belgická vláda v zdôvodnení svojho kroku uviedla iba dosť neurčitý "znepokojivý nárast žiadateľov". Faktom ale je, že práve Belgicko je tou krajinou EU, v ktorej je obraz Slovenska azda najväčšmi počmáraný. Už zmienená parlamentná delegácia referovala o tunajších pomeroch dosť zmätene. Senátor najusilovnejší, kresťanský sociál Georges Dallemarque, hovoril dokonca aj o "priam rasistickom spôsobe správania sa majoritnej spoločnosti". Teda v nepriamej reči - počul to na Luníku IX, obyvateľov ktorého tu dva dni trpezlivo spovedal.
Ďalšia "imidžová" kauza vypukla v zime - tri belgické mimovládne organizácie oznámili úmysel zažalovať slovenské úrady na Európskom súde pre ľudské práva, keďže sa údajne škaredo zachovali k delegácii belgických ochrancov ľudských práv. Odmietli im údajne povolenie k dovozu ošatenia pre rómske rodiny so zdôvodnením, že chýba potvrdenie o dezinfekcii... "To, ako vyzerajú niektoré rómske osady na Slovensku, je vidieť iba v Afrike, s tým rozdielom, že na Slovensku je chladno", uviedol vtedy na zvláštnej tlačovej konferencii Wolf Bruggen, predák organizácie Opre Roma.
Aj pri spomienke na nedávne "antihaiderovské" sankcie, za ktoré sa najradikálnejšie zasadzovalo práve Belgicko, vyvstáva proste dôvodné podozrenie, že vláda v Bruseli svoju humanitárnu angažovanosť v strednej Európe - zdvorilo povedané - preháňa. Ešte raz podtrhnime, že po redukcii časových i finančných nákladov azylového procesu nevidieť rozumný dôvod, prečo by jedna z najbohatších krajín EU musela riešiť prípadnú novú inváziu práve vízovou bariérou. A nedá sa pri tejto príležitosti nemyslieť na to, že podľa všetkých dostupných zdrojov vzrastá aj všeobecná averzia populácie EU k ďalšiemu rýchlemu rozširovaniu.
Súvislosť s poslednými výskumami verejnej mienky na Západe je vynikajúcim apropom ku komentáru prezidenta Schustera, ktorý je vízami prekvapený práve preto, že "SR vynakladá veľké úsilie získať členstvo v EU a splniť všetky podmienky". Celkom iste vedľa triafa i ďalší z pohotových glosátorov, Peter Zajac z DS, podľa ktorého "jedinou možnosťou predchádzať zavedeniu víz je systémové riešenie rómskej problematiky". Bohužiaľ, nie - systémové inžinierstvo špekulatívne výjazdy ešte nadlho neporieši. Ešteže príjemnejšiu zvesť má Zajacov partajný kolega Šebej: "Zavedenie vízovej povinnosti neohrozí integračné ambície SR", konštatuje. Nuž, pokiaľ nie sú tieto víza rovno dôsledkom našich integračných ambícií, môže mať aj pravdu.
Zatiaľ žiadna z "flešových" reakcií politikov (pokiaľ vynecháme z pochopiteľných dôvodov HZDS) však nepomenovala celkom zásadnú vec: Ešte väčšmi ako všetky predchádzajúce, je táto vízová povinnosť predovšetkým debaklom slovenskej diplomacie. Je jednoducho zarážajúce, že popri tých všetkých optimistických hláseniach o nových a ďalších integračných úspechoch existuje v Európe už šesť krajín, do ktorých máme obmedzenú slobodu voľného pohybu. To je škandál, z ktorého by sa všade inde vyvodzovala politická zodpovednosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.