Slovensku "privyrába" 150 tisíc ľudí poberajúcich podporu v nezamestnanosti alebo sociálne odkázaných osôb. Podľa menej skromných zdrojov je ich až štvrť milióna. Ako pred dvoma dňami v Poprade uviedol zástupca prednostu Krajského úradu v Prešove Milan Ambróz, počas uplynulého roku bolo v Prešovskom kraji vyplatených v rámci sociálne orientovaných podpôr sedem miliárd korún. Prirodzene, ak značná časť ich poberateľov si privyrába "čiernou" prácou, na spomenuté peniaze tým pádom nemali nárok. Ako dosiahnuť spravodlivosť, keď legislatíva podporujúca elimináciu "čiernej" práce stále nie je doriešená?
Keďže množstvo finančných prostriedkov vynakladaných na pasívnu politiku zamestnanosti začalo byť pre ekonomiku nášho štátu neúnosné, iniciatívy sa chopili samotné úrady práce a začali napĺňať programy zamerané na kontrolu "čiernej" zamestnanosti. "Spoločne s políciou a pracovníkmi daňového úradu sme pristúpili k fyzickým kontrolám zamestnávateľov. Pri šiestich previerkach sme v troch prípadoch pristúpili k legalizácii pracovného pomeru. Dotyčné osoby sa vyhovárali na práve sa končiacu skúšobnú dobu, avšak nezdráhali sa potvrdeniu pracovno-právneho vzťahu," povedal nám riaditeľ Okresného úradu práce v Poprade Ondrej Berith. Fyzické previerky teda nepriniesli želaný účinok. Ako príčinu uviedol skutočnosť, že "čierna" práca jednoducho nie je právne definovaná a postih za ňu teda ani nemá opodstatnenie a bude sa v nich pokračovať.
Paralelne s fyzickými prebiehali v Popradskom okrese aj takzvané evidenčné kontroly. Zo Svitu, Lučivnej a Liptovskej Tepličky bolo vytypovaných 202 nezamestnaných a tí sa v priebehu troch týždňov museli obdeň hlásiť na obecných úradoch. "Vyšli sme im v ústrety, aby nemuseli príliš často cestovať kvôli oznámeniu svojej identity pracovníkovi úradu práce v Poprade. Zaznamenali sme spolu vyše 1200 kontaktov, ktorých výsledkom boli tri nové uzatvorené pracovné zmluvy, päť dohôd o vykonaní práce a jedno vyradenie z evidencie nezamestnaných," tvrdí Ondrej Berith a dodáva, že sprievodným fenoménom bol nápadný nárast chorobnosti u ľudí, ktorí sa mali hlásiť na obecných úradoch. Tu práve vidí možnosti v zlepšení spolupráce s ošetrujúcimi lekármi, ktorí v čase previerok neobyčajne často vystavovali potvrdenia o práceneschopnosti.
"Z pohľadu úradu práce bude zrejme najúčinnejším opatrením pri riešení čiernej práce vytvorenie samostatnej inštitúcie s kompetenciami pre vyhľadávanie prípadov takýchto praktík v celom rozsahu, ako aj posilnenie kontrolnej činnosti v rámci kompetencií úradov práce, polície, daňových úradov, okresných, mestských a obecných úradov, za úzkej súčinnosti všetkých zainteresovaných," snaží sa nájsť riešenie riaditeľ Okresného úradu práce v Poprade, ktorého skúsenosti s kontrolovaním "čiernej" práce nám potvrdil aj riaditeľ Krajského úradu práce v Prešove Juraj Bobko. Ako uviedol, v rámci celého kraja sa od začiatku roku podarilo odhaliť len 40 prípadov, pričom vzniknuté škody boli vyčíslené, v porovnaní so siedmimi miliardami, na zanedbateľných 84 tisíc korún. Aj preto sa okrem posilnenia kontrolných právomocí, túžobne čaká na schválenie novely zákona o zamestnanosti, ktorý by mal vstúpiť do platnosti uprostred tohto roku. Ako povedal na záver, postihovaní by mali byť nielen tí, ktorí sa snažia "čiernou" prácou si prilepšiť, pretože mnohí z nich nemajú inú možnosť, ale aj tí, ktorí im ju umožňujú vykonávať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.