pripravila podujatie s názvom Speleomíting 2000. Súčasťou celodenného programu bude oboznámenie sa s výsledkami speloelogického prieskumu v ostatnom období doma i v zahraničí. Hovorené slovo doplní premietanie videofilmov a diapozitívov. Okrem najnovších objavov členov Slovenskej speleologickej spoločnosti sa uskutoční tiež prezentácia expedícii a poznávacích ciest. Hovoriť sa bude o využití počítačovej techniky v modernom jaskyniarstve, ale aj o netopieroch vyhľadávajúcich len zriedkavo rušený pokoj jaskýň. Prirodzene, uskutoční sa aj výstava mapovej a fotografickej dokumentácie, speleoumenia a nadšenci si určite prídu na svoje na speleoburze.
"Slovenská speleologická spoločnosť organizuje viacero úzko špecializovaných podujatí, ako je napríklad Jaskyniarsky týždeň, Lezecké dni alebo Škola mapovania. Chýbala nám však akcia, na ktorej by sa mohli prezentovať jaskyniari z celého Slovenska so svojimi výsledkami. Rozhodli sme sa preto pred ôsmimi rokmi zorganizovať takéto podujatie práve vo Svite. Ako nezisková organizácia sme tu našli dobrú podporu a zázemie. Prednášky, ktoré predstavujú ťažisko programu, majú obyčajne neštilizovaný priebeh. Možnosť voľne si podebatovať s ľuďmi rovnakej krvnej skupiny je zrejme najväčším lákadlom nášho podujatia," informovala nás koordinátorka Speleomítingu 2000 Oľga Mihálová.
Čo je vlastne hlavnou náplňou činnosti Slovenskej speleologickej spoločnosti?
"Predovšetkým je to speleologický prieskum, mapovanie a dokumentácia preskúmaných podzemných priestorov a samozrejme aj ich ochrana. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je každá jaskyňa dlhšia ako tri metre a priepasť hlbšia ako päť metrov chránená. Preto je potrebné na praktizovanie speleologickej činnosti v každej z nich najprv požiadať o udelenie spelelogickej výnimky príslušným štátnym úradom," konštatovala O. Mihálová. Ako ďalej uviedla, jaskyniarstvo pri skúmaní neznámeho je zdrojom istého rizika a preto si slovenskí jaskyniari vytvorili vlastnú záchrannú službu. Tá však v uplynulých rokoch nemusela zasahovať ani raz. Jedinou výnimkou bol ostrý zásah v Rožňave, pri záchrane parašutistu, ktorý pri zoskoku uviazol na strome. Viac informácií o aktuálnych objavných počinoch slovenských speleológov prinesieme v pondelkovom vydaní nášho denníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.