staroegyptských papyrusoch.
Postoj k nápojom lásky bol rôzny. Kým im kresťanský svet neprial, islam bol voči nim veľmi tolerantný. Preto k obohateniu sexuálneho života Orientu sa s obľubou používalo predovšetkým konope, ópium, durman a dráždivé korenia. Starovek nedisponoval iba rastlinnými "povzbudzovačmi", ale aj výťažkami z najrôznejších živočíchov. Jedno i druhé neužívali sexuchtiví len v tekutom stave, v pokrmoch alebo tabletkách (vtedy v guľôčkach) ale potierali nimi telo či vlastne jeho jednotlivé časti, slúžili na výplachy a niektoré sa vdychovali.
Afrodiziakom, ktorého účinky uznáva aj moderná medicína je výťažok z kôry stromu Corynanthe yohimbé (aj ďalších) - známym ako yohimbin. V uplynulom storočí tento strom pestovali dokonca na plantážach. V 50. rokoch 20. storočia sa podarilo syntetizovať rovnakú účinnú látku v bobnatóriách. Niektorí vedci prirovnávajú pôsobenie yohimbinu na človeka k počiatočnému účinku LSD. Po jeho užití stúpa intenzita vnímania sexuálnych podnetov u mužov i u žien. Afrodiziakálne účinky pripisujú aj žeň-šeňu. U neho ide skôr o celkovú tonizáciu a harmonizáciu tela i duše. Pôsobí skôr na ženy, aj keď podľa tradície ho ženy nesmú užívať a v deň sobáša venuje žeňšeňový koreň otec synovi.
S afrodiziakami nie sú žiadny žarty, pretože mnohé naozaj účinné môžu spôsobiť aj snuť. Závisí to na užitej dávke. Napr. mandragora a rulík zlomocný patria k veľmi účinným povzbudzovačom, lenže alkaloidy, ktoré obsahujú sú zradné. Stačí ich užiť o nepatrné množstvo viac a nikdy viac sa dotyčný nebude môcť sexuálne prejaviť. Tiež alkohol v malom množstve pôsobí ako mierne afrodiziakum, ale vo veľkých a často opakovaných dávkach je spoľahlivým hrobárom nielen sexuálneho života. A Viagra? S ňou sú zatiaľ krátke skúsenosti, ale už je známe, že nie je pre každého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.