ňom prebudil už v rodnej dedinke. Pôsobil tu totiž a dodnes aktívne tvorí ochotnícky divadelný súbor. Zapálení divadelníci sú hrdí na to, že ich rodák sa dotkol divadelnej múzy po prvýkrát ešte tu. Po štúdiu herectva na VŠMU v roku 1965 sa tak stalo ešte nespočetnekrát. Zoznam úloh, ktoré tento herec stvárnil zapĺňa 3 stĺpce v encyklopédii dramatických umení a to postáv nielen divadelných, ale aj televíznych a filmových. Marián Labuda dôverne pozná i dabingové štúdiá a priaznivcov má nielen doma, ale aj v zahraničí. Spomeňme len film "Vesničko má štředisková", ktorý zabodoval aj za hranicami.
Svoj výrazný komediálny talent predviedol aj pri varení v košickej televíznej kuchyni. Preukázal sa ako kuchár-recesista a najmä ako skvelý papkáč, ktorý tvrdí, že niekedy má pocit, akoby sa bol v kuchyni narodil. Do rozpakov priviedol celý televízny realizačný tím svojim vlastným receptom na mrkvové klobásky. Vymyslel ho v období, keď ako tvrdí, mladosť odišla a o slovo sa začali hlásiť choroby. Musel nasadiť diétu a keďže bez klobások si svoj život nevedel predstaviť, vymyslel "spomienku na zdravie - klobásky z mrkvy". To sa do veľkej mrkvy vydlabe diera, na masle sa udusí nadrobno nakrájaná zelenina, dochutí sa soľou a korením a spojí vajíčkom. Touto zmesou naplníme pripravené mrkvy a uvaríme ich v osolenej vode. Dôverne si dovolíme čitateľov upozorniť, aby toto jedlo radšej neskúšali! A my dúfame, že pán Marián už žiadne nové recepty vymýšľať nebude a ostane pri tých starých, osvedčených. Ostatne, ako sa sám priznal, v otázke jedla je konzervatívny typ. Nemá rád sladké mäsá, oriešky, či pomaranče v receptoch. Všetko síce ochutná, ale "doraziť" sa musí chlebom s masťou a cibuľou, aby vedel, že je na Slovensku a nie voľakde v Číne či Afrike. Na jedlá mladosti spomína rád, a preto v štúdiu pripravil pečené zemiaky a zemiakovú babu. Vždy si však pochutí aj na špecialitách svojho kraja a napríklad na také krapne, či ludáš z drobkov nedá dopustiť.
Pečené zemiaky
Suroviny: 900 g zemiakov, 250 g masla, 300 g slaniny, 400 g kyslej kapusty, 200 g cibule a soľ
Postup: Zemiaky dobre umyjeme vo vode. Môžeme ich vydrhnúť aj malou kefkou. Rozložíme ich na plech a vložíme do horúcej rúry. Keď sú upečené, vyberieme ich na tanier, nakrájame na hrubšie plátky a potrieme maslom. Podávame s kapustou, zajedáme s kúskami slaninky a cibule.
Zemiaková baba
Suroviny: 800 g zemiakov, 100 g údenej slaniny, 200 g polohrubej múky, 2 vajcia, 1 cibuľa, olej, cesnak, majorán, soľ, korenie.
Postup: Zemiaky postrúhame na jemnom strúhadle. Pridáme postrúhanú cibuľu, cesnak, na kocky nakrájanú a upraženú slaninku, 2 vajcia, soľ, korenie, múku, majorán. Vymiešame cesto, z ktorého naberačkou naberáme menšie dávky a kladieme na rozpálený olej. Malé placky opekáme z oboch strán.
Ludáš z husacích drobkov
Suroviny: drobky z jednej husi, 50 g husacej masti, 60 g cibule, soľ, červená mletá paprika, čierne mleté korenie, zelená petržlenová vňať. Na cestovinu: polohrubá múka, 1 vajce, voda, soľ.
Postup: Z múky, vajca, vody a trošky soli urobíme polotuhé cesto. Necháme ho asi 20 minút odpočinúť a potom ho rozvaľkáme na veľmi tenko. Nakrájame ho na malinké kúsky, ktoré ešte v ruke formujeme do tvaru buď ryže, alebo gulôčok. Necháme vyschnúť, uvaríme ich vo vriacej osolenej vode, scedíme a omastíme. Husacie drobky pokrájame na malé kúsky, na masti speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme červenú mletú papriku, drobky, okoreníme, osolíme, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Nakoniec pridáme cestovinu, nadrobno nasekanú petržlenovú vňať, premiešame a necháme chvíľku postáť. Pred podávaním dáme navrch kúsky udusenej husacej pečene. Podávame s kyslou kapustou, alebo šalátom z čerstvej zeleniny.
Krapne
Suroviny: polohrubá múka, sladká smotana, 5 žĺkov, domáca pálenka, soľ, vanilkový cukor.
Postup: V miske rozhabarkujeme smotanu s 5-timi žĺtkami, domácou pálenkou a troškou soli. Na drevenú dosku dáme toľko múky, aby žĺtkami a smotanou zarobené cesto bolo dosť tuhé a dalo sa vyvaľkať. cesto vyvaľkáme natenko a vyrezávame z neho najrôznejšie tvary. Môžeme ich ozdobiť narezávaním, alebo prepichovaním vidličkou. Na doske ich necháme trochu zaschnúť a vysmážame ich v rozohriatej masti. Ešte teplé ich posypeme vanilkovým cukrom a ihneď podávame.
Dobrú chuť vám želá Marián Labuda a autorka relácie Varím, varíš, varíme Jarmila Uhríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.