prechode pohorím Rif našu 16 člennú skupinu v expedičnom autobuse zastavili a zablokovali v neznámom horskom teréne nadrogovaní mládenci so zbraňami v rukách. Na naše prekvapenie nešli za peniazmi, video a kamery ich nezaujímali. Chceli nám predať hašiš domácej produkcie. Po dlhšom vyjednávaní im stačilo kompletné balenie plzeňského piva. Mládenci sa ukľudnili a uvoľnili nám cestu. Práve na týchto miestach sa v rifských údoliach pestujú po stáročia konope z ktorých sa hašiš vyrába. Zaujímavé bolo, že v celom pohorí Rif sme nestretli ani jednu policajnú kontrolu. Predtým nás párkrát policajti zastavili a aj potom na ďalších cestách po celom Maroku.
A tak začiatky nášho poznávania Maroka boli zatienené nemilou príhodou v pohorí Rif. Avšak krásne kráľovské mestá Fés, Meknes, Marrakeš a Rabat a najmä nádherné kaňony Todhra a Dadés vo Vysokom Atlase potlačili nepríjemné zážitky do úzadia.
Pre Berberov (pôvodných obyvateľov Maroka) môžu byť posvätné aj vrcholky hôr, jaskyne a pramene vôd. Navzdory silným protestom zo strany ortodoxných vydávačov islamu zatiaľ stále existujú svätyne, hlavne v pohorí Rif, ktoré uctievajú ženu v podobe stromu, Lalla Zeifon (svätá žena olivového stromu). Do kaňona Todhra putujú iba ženy. Skupinky, putujúce tadiaľ v nedeľu odpoludnia, boli skúpe na slovo. Nádherné sfarbenie stien kaňona ich veľmi nezaujímalo. S červeňou na lícach prezradili cieľ svojej cesty. Ponáhľali sa k prameňom rieky za mýtickou sväticou Lalla Todhra. Ženy, ktoré majú problémy s počatím, idú prosiť o navrátenie plodnosti. V súčasnosti už prichádzajú do svätyne, pre požehnanie vodou z prameňa, i arabské ženy so severných miest. Príčinou neplodnosti alebo aj horších problémov môže byť urieknutie. človek sa musí naučiť brániť proti nemu. Z tohto dôvodu sa berberské ženy tetujú. Tetovanie chráni odkryté časti tela proti vplyvu zlých očí, džinov a zlých duchov. Veľmi zraniteľné sú nos a ústa. Bradu si dekorujú magickými motívmi. Obľúbeným je sigála (palmový strom). Datľová palma je najrozšírenejším symbolom plodnosti po celom Oriente. Magické znaky sú jemne vyškriabané do kože už v detstve. Nevestám prinesú šťastie hennou pomaľované ruky a nohy.
Svoje poslanie majú tiež ornamenty. Obvykle ide o geometrické tvary, založené na podobe so šťastnými číslami 3, 4, 5. Vyryté trojuholníkové tvary na masívnych strieborných náramkoch berberských žien chránia pred neplodnosťou. Trojuholník špičkou hore znamená mužnosť, dole symbolizuje ženskosť. Obzvlášť šťastné číslo je 5 (chamsa). Päťcípa hviezda zdobí dokonca marockú zástavu.
Pred zlými duchmi chráni chol (na čierno nalíčené oči). K rovnakým účelom slúžia strieborné gombíky na šatkách na hlavu, červené korály, striebro a ďalšie ozdoby spracované do čeleniek, náušníc a náhrdelníkov.
Pre Muslimov žijúcich v Maroku je najsvätejším mestom Moulay Idriss. Leží neďaleko mesta Meknes. Maročania tvrdia, že keď niekto vykoná za svojho života 5 x púť do Moulay Idriss, je to to isté ako keď putuje do Mekky, čo je však omnoho namáhavejšie a drahšie. V Moulay Idriss v roku 792 Berberi pochovali svojho vodcu Moulay Idrissa (moulay = vodca), ktorý položil základy marockého štátu a stal sa zakladateľom prvej arabskej dynastie na marockom území. Mešita nad hrobom bola postavená v 17. storočí. Strecha v tvare pyramídy má zelenú (prorokovu) farbu. Až do roku 1917 mali neveriaci prísne zakázaný vstup do tohto mesta.
Marocké mešity majú nádvorie so záhradou. Volá sa riád. Muslimovia totiž veria, že raj sa podobá oáze v plnom kvete. Všetky minarety, okrem mesta Meknes, majú na vrchole 3 kupoly symbolizujúce heslo Maroka. Alah, vlasť, kráľ. Podľa druhého výkladu ide o 3 náboženstvá. Kresťanstvo, židovstvo a islam.
Marocká krajina tvorila vždy nesúrodý celok a tolerancia miestnych kultúr predstavovala dôležitý faktor, ktorý viedol k oddanosti horských kmeňov. Na rozdiel od ortodoxného Stredného Východu tu prevláda náboženská tolerancia, ktorú ocenia aj turisti prichádzajúci do tejto krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.