tohoto predstaviteľa strednej výtvarnej generácie, ktorý v kresbe nastolil výrazný lineárny program a v podobne aj v sochárstve hľadal svoj originálny výraz, oslovil kurátor Vladimír Beskid štyridsiatku umelcov aby vytvorili dielo do "Albumu Petrovi".
"Každý rok by mali pribudnúť ďalšie práce, ako výraz spolupatričnosti. Ide však aj o vytvorenie iného galerijného kanálu. U nás je silný len štátny sektor, a toto by mohla byť jedna z ďalších možností. Rovnako ako sme otvorili galériu v Rotunde, alebo ako vznikla výstavná sieň Kopa .Je dôležité aby mesto malo niekoľko takýchto bodov oživujúcich výtvarný ruch. Chceli by sme robiť podobné akcie v ateliéri Petra Sceranku častejšie. A nemusia to byť len výstavy. Môžu sa tu uskutočniť napríklad aj prednášky zaujímavých umelcov, aby sa ateliér otvoril aj pre verejnosť," prezradil Vladimír Beskid.
Krátko pred smrťou pracoval Peter Sceranka na projekte sochy M.R. Štefánika, ktorá nahradí prázdne miesto po Gottwaldovej buste na námestí pred archeológiou. Pred časom totiž vyhral konkurz, ktorý vypísalo mesto. Ako nám potvrdil Vladimír Beskyd, tento týždeň poslanecká a odborná komisia definitívne odsúhlasila koncepciu aj model.
"Teraz už rozhodnutie stojí na odsúhlasení mestského zastupiteľstva. Pôvodne mal byť Štefánik inštalovaný na námestí 21. júla , ale nakoniec sa priklonili k 28. októbru roku 2000 pri príležitosti výročia založenia Československej republiky. Na dokončenie začatého diela sa podujal mladý sochár Dušan Záhoranský, ktorý vytvoril odliatky podľa hlineného modelu.
Politika, ktorý sa významne podieľal na vzniku Československa, zobrazil Peter Sceranka netypicky. Bez uniformy francúzskeho vojaka a bez leteckej kombinézy, ako mladého muža s prenikavým odhodlaným výrazom v očiach, odvážneho a trochu excentrického. A rovnako netradične sa popasoval aj s košickou zvonkohrou, ktorá zdobí park pre Štátnym divadlom.
Medzi umelcami troch generácií, ktorí prispeli do "Albumu Petrovi", možno nájsť mená ako Marko Blažo, Katarína Blažová, Lena Bubánová, Jozef Amrich, Juraj Bartusz alebo Vladimír Popovič. Travertínovou plastikou prispel aj príslušník najstaršej generácie, sochár Ján Mathé. Vari najúprimnejším dielom, ktoré púta pozornosť veselou farebnosťou, je obrovská maľba. Večer pred vernisážou ju namaľovali štyri Petrove deti. Mimochodom, každé z nich zdedilo po otcovi výtvarný talent. A ako tvrdí ich mama, vedia čítať aj obrázky výtvarníkov, ktoré teraz zdobia steny okolo.
Ateliér sochára na Lučeneckej ulici 10, je až do nedele otvorený pre verejnosť od 13. do 18. hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.