konkurencieschopnosť našich produktov v porovnaní so zahraničnými, ktorých vývoj sa uberal podstatne progresívnejším smerom. Tak sa stalo, že zo 60 podnikov orientujúcich sa práve na tento priemysel dnes ostalo len torzo. Takýto osud postihol aj Elektromont š. p. Košice, ktorý roky patril medzi najväčších zamestnávateľov v Košiciach a produkoval najmä polotovary pre elektrotechnický priemysel.
Problémy podniku začali výrazne gradovať ešte v roku 1994. Vtedy sa jeho účtovná hodnota vyčíslila na 650 miliónov korún. Finančné problémy spoločnosti vyústili do toho, že bolo na majetok podniku zo strany Investičnej a rozvojovej banky (IRB) uvalené záložné právo. Spoločnosť Real IRB sa na základe mandátnej zmluvy s bankou rozhodla celý objekt odpredať v dražbe. Holandskou dražbou sa k podniku dostala spoločnosť Euro-Pulz, ktorá prezentovala zámer vyrábať generátory tretieho tisícročia. Podarilo sa jej majetok vydražiť za 250 miliónov korún, už na zaplatenie samotnej dražobnej zábezpeky si však firma musela požičať. Nikdy sa jej nepodarilo zložiť požadovaných 250 miliónov korún, napriek tomu však dokonca až dvakrát bola zapísaná v katastri nehnuteľností ako majiteľ Elektromontu. Majiteľ firmy operoval neplatnými dokladmi a ako vlastník podniku veselo na ňom zarábal vyberaním nájomného od firiem, ktoré v Elektromonte sídlili. Celou kauzou sa napokon začali zaoberať vyšetrovacie orgány.
Po dražbe Elektromont už ako štátny podnik vstúpil do likvidácie. V súčasnosti je v konkurze, ktorý bol vyhlásený 18. novembra 1998. Koncom marca tohto roku sa uskutočnilo prieskumné pojednávanie, a tak nám mohol správca konkurznej podstaty JUDr. Tibor Sásfai poskytnúť základné informácie o stave, v akom sa podnik momentálne nachádza.
"Cieľom marcového prieskumného pojednávania spojeného so schôdzou veriteľov bolo ohodnotiť majetok štátneho podniku. Najväčším veriteľom je IRB, voči ktorej Elektromont eviduje zhruba 50 percent z celkového objemu svojich záväzkov, čo predstavuje 178 miliónov korún. Keďže všetok nehnuteľný majetok je zaťažený záložným právom v prospech IRB, táto pohľadávka bude vysporadúvaná osobitne. Celkové záväzky voči bankám sú 268 miliónov korún, ostatné záväzky dosahujú sumu 151 miliónov," informoval nás JUDr. Sásfai.
Účtovná hodnota nehnuteľného majetku je v súčasnosti
184 miliónov korún, reálne však jeho hodnotu naznačujú znalecké posudky, ktorých verdikt je o niečo nižší - 172 miliónov slovenských korún. Predpokladá sa, že trhová hodnota bude dokonca ešte nižšia. Elektromont disponuje väčšími nehnuteľnosťami. Ide o samotnú veľkú administratívnu budovu s priľahlými objektami a pozemkami, ktorá si však žiada vysoké náklady na údržbu a prevádzku, veľké skladové priestory, ale aj energoblok či rozvody. Pohľadávky z obchodného styku predstavujú 4,741 milióna korún, ale s ich vymáhaním to tiež nebude jednoduché, keďže mnohí z veriteľov Elektromontu sú tiež v konkurze. V rámci konkurzu sa záväzky totiž vysporadúvajú pomerným spôsobom.
Časť majetku štátneho podniku Elektromont sa odpredala ešte v likvidácii. Ostatný pôjde v najbližšej dobe na odpredaj v rámci prvého kola výberového konania. Okrem nehnuteľností a technologického zariadenia sú v majetku podniku aj zásoby materiálu, ktorý je už nepoužiteľný. Ide o staré farby či polotovary. Čo sa týka technológií, ostali v Elektromonte len tie, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie prevádzky skladov, teda zakladače a s nimi súvisiaci systém. Účtovná hodnota technologického systému, strojov a prístrojov je 26 miliónov korún. Celková hodnota hnuteľného majetku predstavuje asi 125 miliónov korún, trhová však bude výrazne menšia kvôli jeho nepoužiteľnosti.
Elektromont, štátny podnik v likvidácii, je v súčasnosti v takom stave, že nie je pravdepodobné, že by sa našiel nejaký subjekt, ktorý by odkúpil jeho majetok s cieľom nadviazať na niekdajšiu výrobnú činnosť. Na predaj ostali prakticky len nehnuteľnosti, z ktorých sú zaujímavé najmä skladové priestory aj s príslušenstvom. Samotný súd rozhodol, že už v prvom kole výberového konania sa môže majetok odpredávať po častiach. Košický Elektromont si tak môžeme definitívne vyčiarknuť zo zoznamu výrobných podnikov na východe Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.