najčastejšími šíriteľmi sú voľne žijúce líšky obyčajné. Aj preto Štátna veterinárna správa Slovenskej republiky nariadila vykonanie orálnej vakcinácie týchto zvierat proti besnote leteckým spôsobom zodpovedajúcim kritériám Svetovej zdravotníckej organizácie. Jeho cieľom je utlmenie besnoty na väčšine územia štátu. V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča sa realizuje práve v týchto dňoch, až do polovice apríla.
"Návnada obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty. Zmes je naplnená do plastikových toboliek obalených návnadovou hmotou s tetracyklínom. Návnada je pevnej konzistencie čiernohnedej farby v tvare kocky. Vo vnútri návnady je uložená plastiková tobolka načervenalej farby s viacjazyčnou potlačou - Pozor, vakcína proti besnote," informuje riaditeľ Regionálnej veterinárnej správy v Poprade Štefan Kohút prostredníctvom vývesiek na mestských a obecných úradoch, ako aj na všetkých poľovných združeniach pôsobiacich na území spomenutých troch školských a predškolských zariadeniach dotknutého regiónu, pretože u detí je najväčší predpoklad, že by v nasledujúcich dňoch mohli prísť s očkovacou látkou do kontaktu. Ako ďalej uvádza, pre človeka je vakcinačný vírus pri bežnom zaobchádzaní neškodný. Určité potencionálne nebezpečenstvo predstavuje len jeho kontakt so sliznicami očí, úst a nosa. Vtedy treba prirodzene vyhľadať lekárske ošetrenie. Inak stačí, napríklad ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne vydenzifikovať.
Letecký spôsob vakcinácie líšok proti besnote sa na Slovensku robí po prvý raz. Ručne sa praktizoval už v rokoch 1994 až 1996. Podľa informácie kežmarského veterinára Milana Tukára, dovtedy bývalo len na území Kežmarského okresu ročne 10 až 15 ohnísk nákazy besnoty. Po spomenutej vakcinácii ich počet klesol na jedno, nanajvýš dve za rok. Štátna veterinárna správa Slovenskej republiky rozpracovala program orálnej vakcinácie líšok leteckým spôsobom na tri roky, počas ktorých by sa malo uskutočniť šesť sezónnych kampaní rozloženia vakcinačných návnad, vždy na jar a na jeseň. Cena programu je zhruba 25 miliónov korún.
"V súčasnosti je v rámci Kežmarského okresu ešte stále vyhlásené ohnisko besnoty v obci Výborná. V polovici januára tohto roku tam skupina psov roztrhala líšku, u ktorej bola po laboratórnom vyšetrení zistená besnota. Veterinári preto pristúpili k vykonaniu mimoriadnych veterinárnych opatrení, v rámci ktorých v obci zlikvidovali 43 túlavých psov, zaočkovali ďalších 45 a dve mačky. Ak sa do polovice apríla vo Výbornej nevyskytne žiaden ďalší prípad besnoty, nákaza bude vyhlásená za zaniknutú," konštatoval aktuálnu situáciu doktor M. Tokár.
Besnota, napriek tomu, že úmrtia na ňu sa na Slovensku nevyskytujú, je pre človeka a samozrejme aj ňou postihnuté zviera smrteľnou chorobou. Preto sa každý živočích, ktorých uhryzne človeka, musí podrobiť vyšetreniu. Ak bol jeho výsledok pozitívny, nasleduje vakcinácia postihnutej osoby, ktorej účinnosť je v súčasnosti stopercentná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.