intenzitu víchrice, ale bol dosť silný na to, aby bránil ľuďom v plynulom pohybe po osirelých tatranských komunikáciách. A keď sme dorazili k liečebnému domu Hviezdoslav, stojacemu na brehu Štrbského Plesa, vetrisko ešte stále lomcovalo zvyškom strechy, ktorú strhlo v noci zo stredy na štvrtok. Plechová krytina, jedným koncom pevne uchytená kúsok nad najvyšším poschodím budovy sa kymácala, ako papierová servítka a každú chvíľu hrozilo, že zasiahne niektorého z horolezcov. Tí balancovali blízko jej vrchnej hrany zavesení na lanách a snažili sa uvoľniť ju a odstrániť tak potencionálne nebezpečenstvo ďalšej nehody.
"Stalo sa to približne o polnoci, z 5. na 6. apríla. Severný vietor fúkal rýchlosťou viac ako 100 km/hod. Strhlo nám celú plechovú strechu z liečebného domu spoločne s časťou dreveného krovu a všetko spolu sa to zrútilo na južnej strane budovy. Našťastie, žiadnu ujmu na zdraví sme nezaznamenali. Možno aj preto, že stropy na izbách na najvyššom poschodí zostali neporušené. Hostia zotrvali na svojich miestach až do rána. V noci nebol dôvod začať s ich sťahovaním do provizórnych priestorov. Počkali sme s tým až do rána. V prvej etape 50 a v druhej zvyšných 54 pacientov, sme premiestnili do sesterského liečebného domu Helios. Snažili sme sa, aby nedošlo k narušeniu ich liečebného pobytu u nás. Tak, ako každý deň, obslúžili sme ich, poskytli im stravu a prechod do Heliosu, kde už teraz pokračujú vo svojich liečebných procedúrach, bol úplne plynulý a pokojný," povedala nám správkyňa oboch liečebných domov Daniela Kordová a dodala, že pacienti okrem toho, že zažili rušnú noc, sa nemuseli potýkať so žiadnymi problémami.
A my sme sa vybrali za nimi do neďalekého Heliosu, aby sme zistili, aké to je, keď človeku uchytí strechu nad hlavou. "Mal som izbu s oknami na sever, takže v tú noc som tak či tak nespal. Vietor nám išiel vyvaliť okná a to robilo také zvukové efekty, že keď uchytilo strechu, nevyvolalo to u mňa takmer žiadnu paniku. Jednoducho som nevedel, že sa niečo také stalo," povedal nám postarší muž debatujúci v hlúčiku s rovesníkmi. "Ja som sa okamžite bežal pozrieť na opačnú stranu a hneď, ako sa to stalo, som vedel, že je zle. Voľne sa pohupujúci plech mi totiž bránil vo výhľade a situácia celkovo nevyzerala dobre," tvrdil ďalší. To už ale muži poznali aj príbeh jednej svojej spolupacientky, ktorá celú noc tvrdo spala a ráno, keď sa mala presťahovať, tak sa vehementne dožadovala vysvetlenia "prečo"?
Nasledujúci deň ráno Marián Oravec, riaditeľ a. s. Kúpele Štrbské Pleso, ktorej patria oba liečebné domy, zvolal poradu a rozdelil úlohy. Ihneď sa začalo s likvidáciou následkov besnenia živlov a s prácami predchádzajúcimi oprave strechy. Našťastie, objekt stojaci na brehu plesa je poistený. "Všetci pevne dúfame, že do Veľkej noci bude liečebný dom opäť uvedený do prevádzky. Motivuje nás skutočnosť, že v období po nej je kompletne vypredaný," konštatovala Daniela Kordová a dodala, že hoci zástupcovia poisťovne si už boli pozrieť miesto činu, špecifikovať odhad škôd v súčasnosti by bolo predčasné. Zápis z obhliadky totiž príde neskôr. Pri páde strechy boli poškodené aj tri motorové vozidlá patriace klientom z liečebného domu, parkujúce pod jeho oknami. Dve z nich len veľmi ľahko, takže ich majitelia si ani nenárokovali na náhradu škody. Tretie však utrpelo ťažšiu ujmu, ale poisťovňa by mala vyriešiť aj túto nepríjemnosť.
Strhnutie strechy zariadenia, už dlhšie pripravovaného na rekonštrukciu, evokovalo otázku, či spomenutá udalosť urýchli kroky smerujúce ku komplexným reparačným aktivitám. "Rekonštrukcia celej budovy je úplne o niečom inom. Podľa plánov by mala byť oveľa rozsiahlejšia a väčšia, ako budú práce súvisiace s jej opätovným zastrešením. Rekonštrukcia sa totiž bude týkať celého objektu. Musím tiež upokojiť verejnosť, že havária vôbec nesúvisí s fyzickým stavom budovy. Veď strechy na susedných liečebných domoch Jánošík a Kriváň, hoci sú pôvodné, nápory vetra vydržali, kým strecha na liečebnom dome Hviezdoslav, aj keď bola pred siedmimi rokmi opravovaná, tá sa náporom víchrice poddala. Jednoznačne sa tak stalo v dôsledku silného vetra, ktorý nad plesom dostáva ešte väčšiu rýchlosť. Napokon, nestalo sa tak po prvýkrát," zhodnotila a zaspomínala si správkyňa zariadenia.
O tom, že vetrisko pred dvoma dňami v Tatrách mal úctyhodnú intenzitu, svedčia aj informácie od meteorológov. Kým na Skalnatom plese dosahovala jeho rýchlosť v priemere 80 km/hod., v nárazoch miestami aj dvakrát viac. Odniesol si to tiež strešný plech z miestneho observatória a tak škodu nehlásili len z liečebného domu Hviezdoslav, ale aj tatranskí meteorológovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.