školskej samospráve, ktorú majú už teraz zabezpečovať rady školy. Rada školy je orgán zložený z pedagogických a nepedagogických pracovníkov školy, zo zástupcov z radov rodičov, delegovaných zástupcov príslušného obecného zastupiteľstva a zástupcu orgánu, alebo organizácie, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní v príslušnej škole, alebo v príslušnom školskom zariadení. Rada školy plní funkciu samosprávneho orgánu, ktorý sa môže vyjadrovať k záležitostiam školy. Tento orgán bol stanovený na to, aby školy a ich existencia neboli len v rukách riaditeľa, ale aj ostatných zainteresovaných. Na príklad treba uviesť, že rada školy sa môže vyjadrovať k obsadeniu, alebo zrušeniu postu riaditeľa školy a samozrejme k ďalším problémom súvisiacim s výchovno-vzdelávacím procesom. Na väčšine škôl sú už rady zvolené.
Podľa Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 10. Februára 2000 o školskej samospráve, § 2 odstavca 3, "Členov rady školy zvolia spomedzi seba padagogickí zamestnanci školy, alebo školského zariadenia, rovnako ako nepedagogickí zamestnanci školy alebo školského zariadenia, rodičia žiakov školy, alebo školského zariadenia a žiaci príslušnej strednej školy. Riaditeľ školy zvolá obvyklým spôsobom pedagogických zamestnancov, osobitne nepedagogických zamestnancov a v spolupráci so zástupcami rodičov a zástupcami žiakov strednej školy zvolá rodičov žiakov školy alebo školského zariadenia a žiakov príslušnej strednej školy (ďalej len "voliteľ"). Voľby sa môžu uskutočniť, ak sa zišla nadpolovičná väčšina oprávnených voliteľov. Ak sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voliteľov, riaditeľ zvolá týchto voliteľov znovu pričom sa pri uskutočňovaní opakovaných volieb podmienka účasti nadpolovičnej väčšiny nevyžaduje."
Z tohto znenia vyplýva, že riaditeľ má zabezpečiť to, aby sa volieb akejkoľvek časti rady školy zúčastnila nadpolovičná väčšina voliteľov. Volieb zástupcov rodičov by sa teda mala v prvom kole zúčastniť aspoň polovica všetkých rodičov školy.
"Je v kompetencii školy, ako si zorganizuje voľby do Rady školy. Každá škola sa k tomu postavila ináč. Na základnej škole Šmeralova volili zástupcov rodičov nie rodičia, ale triedny dôverníci, ktorý boli síce volený rodičmi, no za úplne iným účelom kedysi v októbri. Mám aj neoverené informácie z radov rodičov iných škôl, na ktorých to bolo tak. Cítim sa vrcholne urazený tým, že mi bolo odobrané právo rozhodnúť o tom, kto bude v rade školy," rozhorčene povedal pre náš denník Ľubomír Vaško, ktorý okrem toho že je zástupcom prednostu Okresného úradu v Sabinove, je aj jeden z rodičov, ktorých dieťa navštevuje Základnú školu na ulici Šmeralova v Prešove. Oslovili sme preto riaditeľku školy Annu Petríkovú. Keď sme sa pýtali, ako vysvetlí to, že zástupcov nevolili rodičia, ale triedny dôverníci, odpovedala "Neviem presné číslo zákona, ktorý o tom hovorí, ale triedny dôverník je zvolený rodičmi žiakov danej triedy, na to aby ich zastupoval. Z oho vyplýva, že môže voliť aj zástupcov do rady školy. Voľby u nás teda prebehli v súlade so zákonom. Bola zvolená trojčlenná volebná komisia, triednych dôverníkov som na voľbách privítala, ďalej som sa na voľbách nezúčastnila. V apríli chcem zorganizovať stretnutie rodičov, kde ich oboznámim s výsledkami, ak nebudú spokojný môže sa voľba zopakovať."
Zákon hovorí jedno, riaditeľka si ho vysvetľuje ináč. V rámci školy by sa to dalo vyriešiť. Bola už však zvolená okresná školská rada, ktorú volili predsedovia rád škôl. Ak by boli rady školy zvolené v rozpore zo zákonom, nebola by tak po tajnom hlasovaní právoplatná ani okresná školská rada.
Chceli sme získať stanovisko Odboru školstva Okresného úradu. Keďže vedúca bude prítomná až v priebehu budúceho týždňa, odkázali nás na Petra Švaňu, ktorý má tieto rady na starosti. Ten nám povedal, že nemôže o tom hovoriť, pretože všetky podklady má na stole vedúca, ale už vie o tom, že Ľubomírovi Vaškovi sa spôsob zvolenia rád škôl v prešovskom okrese nepozdáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.