To je rukolapný dôvod, prečo je potrebné venovať im náležitú pozornosť. Len na onkologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Poprade minulý i predminulý rok zaznamenali vyše 500 nových pacientov. Priebežne sa ich tu lieči asi päťkrát viac, pri ročnej úmrtnosti približne 400 osôb. Navyše, pomer onkologických ochorení, vzhľadom na počet obyvateľov, máme u mužov najhorší zo všetkých Európskych krajín. U žien je táto bilancia len o niečo lepšia - na starom kontinente nám patrí desiate miesto.
Všetky spomenuté ukazovatele sú pádnym argumentom, prečo sa včera na celom Slovensku uskutočnila, pod názvom Deň narcisov, verejná finančná zbierka organizovaná Ligou proti rakovine. Akcia sa uskutočnila už po štvrtý raz a získané financie sa investujú predovšetkým do onkologickej prevencie, včasnej diagnostiky týchto ochorení, ako aj samotnej liečby rakoviny.
S otázkou - "Prečo ste sa rozhodli kúpiť si žltý kvietok v tento mrazivý deň?" - sme sa obrátili na ľudí prechádzajúcich Popradom so symbolom boja proti rakovine v rukách či na klope kabáta. "Až teraz, keď ste sa opýtali, som si uvedomil, že narcis je predovšetkým symbolom sebectva a zahľadenosti do seba. Zrejme preto ho vybrali aktivisti bojujúci proti rakovine ako symbol niečoho úplne opačného, humánneho a nesebeckého," povedal nám Popradčan Marek Fábry a dodal, že keď ho kupoval, nekládol si otázku - prečo? Jednoducho chcel urobiť radosť svojej manželke. Starší pán, ktorý nepovažoval za dôležité uviesť svoje meno, mal odpoveď akoby vopred pripravenú - "Pozrite sa, ak dokážu ľudia dávať kopec peňazí na cigarety, alkohol a iné pôžitky, ktorými si dobrovoľne a vedome ničia svoj organizmus, prečo by som ja nemohol prispieť na dobrú vec? Navyše, keď dostanem krásnym narcis, ktorým môžem neskôr niekomu urobiť radosť. Keby takáto akcia prebiehala každý deň, vôbec by to nebolo na škodu." Boli však aj takí, ktorí ani netušili, čo sa v uliciach deje. "Prepáčte, vôbec neviem, o čo tu ide. Nemám rada žlté kvety. Priateľ mi kupuje len ruže," rýchlo zo seba vysypala slečna Marcela ponáhľajúca sa na tretiu vyučovaciu hodinu do jednej z popradských stredných škôl.
Zhodou okolnosti, boli to práve stredoškoláci, ktorí sa vybrali do ulíc vymieňať žlté kvietky za dobrovoľné peňažné dary. "Mali sme prichystané dve krabice, v každej po dvesto narcisov. Teraz sme približne v polovici druhej. Pôvodne sme sa dohodli, že v uliciach zostaneme minimálne do piatej večer. Ak by nám však ešte nejaké narcisy zvyšovali, čo ale nepredpokladám, vydržíme aj dlhšie," povedala nám krátko popoludní Dominika Roderová, žiačka Bilingválneho gymnázia v Poprade. "Tí menej solventní nám dávajú aspoň kovové mince, minimálne dve koruny. Občas sa však vyskytne aj nejaká stokorunáčka. Dosiaľ najväčší príspevok nám poskytol riaditeľ našej školy Hartmudt Konig," informovalo nás dievča zo skupinky "operujúcej" na opačnej strane Námestia sv. Egídia Lenka Petrenčíková. Okrem nich sa do akcie v okresnom meste zapojili aj žiaci z oboch miestnych gymnázií, zdravotnej školy, rodičia onkologických pacientov i samotní lekári. Týmto všetkým zdravo sekundovali babky s vedrami plnými "živých" narcisov. Ako nám neochotne prezradili, peniaze za ne nepoužijú na liečbu rakoviny, ale na zväčšovanie plochy fóliovníkov, pretože o rok by sa kvôli vynikajúcim tržbám chceli do celoslovenskej akcie zapojiť ešte aktívnejšie.
Tí, ktorí sa včera podieľali na distribúcii žltých narcisov, sa od koordinátorov podujatia dozvedeli, že vyzbierané finančné prostriedky pôjdu do onkologického fondu. Polovica z týchto peňazí je určených pre deti postihnuté rakovinou a zvyšok pre ľudí nachádzajúcich sa v smrteľnom štádiu tejto choroby. Škoda len, že po skúsenostiach v minulosti s podobnými zbierkami sa neurčilo vopred, aká časť z celého objemu peňažného daru sa vráti späť do regiónu či mesta, z ktorého vzišla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.