strany slovenských občanov. Ako vo štvrtok večer pre ČTK potvrdila zástupkyňa imigračného úradu holandského ministerstva vnútra, bolo zavedenie vízovej povinnosti zo strany Holandska na spadnutie už 7. marca, ale po intenzívnych konzultáciách so slovenskými orgánmi od tohto kroku upustilo. V prípade Belgicka sa podobný kúsok nepodaril.
Ako na včerajšej tlačovej konferencii uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničia Ján Figeľ, v stredu večer avizoval belgický minister vnútra slovenskému veľvyslancovi v Bruseli zavedenie vízovej povinnosti a vo štvrtok o tom rozhodla belgická vláda. Ako pre SME povedal Figeľ, krok belgickej vlády je "veľmi nepríjemným rozhodnutím". Podľa neho je to predovšetkým reakcia na vnútropolitickú situáciu v Belgicku, kde sa zdvihla vlna protestov proti ústretovej azylovej politike krajiny. Slovenská strana sa v prebiehajúcich rokovaniach s belgickými partnermi bude usilovať, aby zavedenie víz od 13. apríla "bolo čo najmäkšie a najkratšie". Figeľ nevylúčil podobnú reakciu aj zo strany ďalších krajín Beneluxu - Luxemburska a Holandska, ktoré majú atraktívnu azylovú politiku. "Nedá sa vylúčiť, že by aj ostatné štáty pristúpili k podobným opatreniam, Benelux má najstaršiu históriu spoločnej azylovej politiky." Figeľ však uviedol, že základný mechanizmus Beneluxu predpokladá konzultácie, ak jeden zo štátov prijme voči tretej krajine krátkodobé opatrenia. Figeľ: "Ostatné ho nemusia nasledovať." V Holandsku zaznamenali v januári vyše 200 slovenských žiadateľov o azyl, rovnaký počet bol vo februári, v marci čísla klesli na 69 žiadadostí o azyl.
Figeľ uviedol, že Slovenská republika doteraz nebola o kroku belgickej vlády informovaná oficiálnou nótou belgického ministerstva zahraničných vecí, slovenskí predstavitelia sa o zavedení víz dozvedeli z agentúrnych správ, ktoré sa odvolávali na belgické ministerstvo vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.