zaviedlo pre Slovensko vízovú povinnosť, čo obracia verejnú mienku proti Rómom. Razantný krok belgických orgánov totiž vyvolali jednotlivci rómskej národnosti, ktorí v Belgicku žiadajú o azyl pravdepodobne zo špekulatívnych dôvodov.
Podpredseda vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky pri príležitosti dňa Rómov povedal, že snahou vlády je a bude zabezpečiť vzdelanostné, ekonomické i sociálne podmienky, aby sa príslušníci menšinových komunít vrátane početnej rómskej menšiny stali integrálnou súčasťou spoločnosti.
"Je potrebné vytvoriť atmosféru tolerancie, vzájomného porozumenia a dobrého spolunažívania. Vláda má odhodlanie aj naďalej realizovať konkrétne opatrenia na riešenie problémov rómskych spoluobčanov vo všetkých oblastiach každodenného života," povedal Csáky.
Tento rok bolo zo štátneho rozpočtu vyčlenených na projekty riešenia problémov rómskej menšiny 30 miliónov korún. O zanedbanosti oblasti, do ktorej sa v minulosti investovalo síce veľké množstvo peňazí, ale neúčelným spôsobom, svedčí aj to, že vyčlenená suma zo štátneho rozpočtu vôbec nepostačuje. Na to, aby boli podporené v požadovanej výške všetky predložené projekty, by už nestačila ani miliarda.
Snahu Európskej únie pomôcť Rómom v ich domovských krajinách možno vidieť na prostriedkoch prúdiacich z fondu Phare. Vláda na projekty pre menšiny (so zameraním na Rómov) dostala z Phare 4 milióny eur. Ďalšie 2 milióny eur na projekty menšín avizovala Nadácia pre podporu občianskych aktivít, ktorá grantové podmienky zverejní v najbližších týždňoch. Vicepremiér Csáky povedal, že hoci v zahraničí vnímajú problémy slovenských Rómov ako vážne, jeho zahraniční partneri vysoko hodnotia nápady na ich riešenie. Tie sa vraj často stávajú podnetom na riešenie rómskej problematiky v iných krajinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.