hromadné prepúšťanie, sú aj Slovenské telekomunikácie (ST) Košice. Podľa KÚP im bolo oznámené prepustenie 51 zamestnancov. V tejto súvislosti nás zaujímalo, z akých dôvodov dochádza k prepúšťaniu, na ktorých úsekoch a k akému dátumu sa budú výpovede realizovať. O stanovisko sme požiadali hovorkyňu Slovenských telekomunikácií, a. s. Bratislava Gabrielu Nemkyovú, keďže v Košiciach na odbore marketingu sme nepochodili.
"Slovenské telekomunikácie informácie týkajúce sa počtu prepustených pracovníkov nemôžu potvrdiť. Počty, ktoré avizoval KÚP v Košiciach na svojej tlačovej konferencii, nekomentujeme. Všetky informácie týkajúce sa pracovníkov Slovenských telekomunikácií sú vnútornou záležitosťou spoločnosti a nepokladáme za podstatné zverejňovať ich," píše sa vo vyhlásení hovorkyne akciovej spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu...
Na hradbu informačnej mlčanlivosti sme v ST narazili aj pred niekoľkými týždňami, keď sme sa pokúšali zistiť, prečo občania jednej obce dostali k úhrade duplicitné platby. Odpovede sa nám nedostalo ani na naše otázky, týkajúce sa zabezpečenia ostrahy objektov ST v Košiciach. Náklady na túto službu totiž podľa našich informácií mali výrazne vzrásť po tom, čo ostrahu začala zabezpečovať nová dodávateľská firma. Po treťom márnom pokuse získať konkrétne stanovisko na konkrétne otázky nemôžeme nemať pocit, že Slovenské telekomunikácie zámerne ignorujú právo verejnosti na informácie. ST sú akciovkou s výlučnou účasťou štátu, teda FNM a živia ich v prvom rade poplatky za služby od občanov. Občania majú prednostné právo vedieť, ako sa nakladá s ich peniazmi, prečo niekedy poskytované služby zaškrípu, či a na základe akých skutočností dochádza v ST k prepúšťaniu, čím sa rozširujú rady nezamestnaných, na ktorých podpory opäť musí financie produkovať daňovník. Inštitúcie, kde má svoju výhradnú účasť štát, sú povinné poskytovať informácie, ak nejde práve o štátne tajomstvo. A o to hádam v tomto prípade nejde... Nehovoriac už o tom, že takýto postoj výrazne znižuje kredit firmy. Už i zástupcovia súkromných spoločností si uvedomujú, že je v prvom rade v ich záujme vyjadrovať sa aj k pálčivým veciam, pretože po ich vysvetlení sa môžu problémy javiť inak. Nepochopiteľný je preto postoj Slovenských telekomunikácií. Čoho sa páni a panie kompetentné obávajú? Žeby nemali naporúdzi dostatočné argumenty alebo jednoducho kašlú na to, čo si o nich pomyslia ich klienti, ktorými je väčšina z nás?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.