Stranu pripravili Marianna MEŠŠOVÁ a Juraj ŠČERBÍK
Bardejov - Majsterka Európy v silovom trojboji vo váhovej kategórii do 60 kilogramov Bardejovčanka Dana Matejová hodnotila v sobotu 1. apríla na Majstrovstvách Slovenska v silovom trojboji v Bardejove výkon svojho manžela Marcela Mateja, súťažiaceho vo váhovej kategórii do 90 kilogramov (265 kg drep, 175 kg tlak na lavičke a mŕtvy ťah 260 kg), takto: "Bol pripravený na oveľa lepší výkon. Keď mu nevyšiel drep, tak pokračoval v súťaži s veľkou rezervou, Skrátka - iba si udržiaval prvenstvo." Chceli sme, aby nám povedala, ako sa z obyčajnej ženskej stáva silová trojbojárka. Matejová skonštatovala, že predtým než sa stala trojbojárkou, robila štyri a pol roka karate. "Manžel s ktorým som sa pri silovom trojboji zoznámila, zo začiatku s mojim rozhodnutím venovať sa práve tomuto športu nebol nadšený, ale keď videl, že mám nato, neprotestoval." Dodala, že silovému trojboju sa už venuje osem rokov. "V minulom roku som dosiahla najlepší európsky rekord 123 kilogramom v tlaku na lavičke, ktorý je zároveň aj najlepší svetový výkon. Tiež som juniorská majsterka sveta v tlaku na lavičke."
Na otázku, či sa nechystá do vyššej váhovej kategórii, poznamenala: "Nie, chcem zostať ženou. Na vyššiu váhovú kategóriu nemám výšku. Meriam totiž iba meter šesťdesiat." Zároveň poznamenala, že najradšej by išla naspäť do kategórií 56 kilogramov "ale sa mi nechce chudnúť". Tiež povedala, že názory, že silový trojboj postavu ženy deformuje sú mylné. "Je pravda, že sa pri tomto športe trošku naberie svalová hmota, ale dá sa to regulovať. Moja sestra má štyridsaťštyri kilogramov a robí silový trojboj. A silový trojboj robí aj moja mamka. Je majsterka Slovenska v tlaku na lavičke do 48 kilogramov a stále dobre vyzerá."
Ako to však vyzerá v rodine, v manželstve, keď obaja robíte silový trojboj? - pýtali sme sa ďalej. "To, že máme rovnaké záľuby nášmu šesťročnému spolužitiu pomáha. Máme sa stále o čom rozprávať." Na otázku, či neplánujú rodinku, skonštatovala, že najbližšie dva roky určite nie. Zároveň poznamenala, že k silovému trojboju sa určite vráti. "Chcem tento šport robiť hoci aj do päťdesiatky. Nehovorím, že aj vtedy budem robiť komplet trojboj, ale určite pri tlaku na lavičke zostanem." Od majsterky Európy sme chceli ešte zistiť, či je silový trojboj náročný šport? "Veľkú úlohu pri ňom zohráva psychika. Lebo žena, ktorá je silná, ale nemá dobrú psychiku, nemá šancu uspieť. Zoberte si trebárs drepovanie. Viete, aká je psychická záťaž mať na sebe záťaž dvesto kilogramov? Veď čo to stojí dvesto kilogramov spustiť do drepu a potom ešte dvíhať hore. Aj chlapi majú čo robiť, aby to psychicky zvládli. Takže je to veľmi náročný šport, ale chcem povedať, že je náročný aj finančne. Veď jeden pevný dres, čo majú oblečení siloví trojbojári, stojí do päť tisíc korún. A do roka potrebujete dresov aj päť.
Potom treba bandáže na ruky, vitamíny, skrátka minimálne je to dvadsaťtisíc korún. Potom je tu ešte náročnosť na stravu. Nedá sa totiž držať váhová kategória, trénovať a napchávať sa všetkým, čo príde." V tejto súvislosti sme sa Dany Matejovej spýtali na sponzorov. "Ako ktorí. Tí, ktorým sa tento šport páči pomôžu, ale nie je ich veľa. Podľa môjho názoru sa silový trojboj stane zaujímavým až keď bude olympijským športom."
Na adresu konkurencii v ženskom silovom trojboji Dana Matejová povedala: "Amerika, Rusi, Rakúsko, skrátka na svete sú v tomto športe perfektné pretekárky. Siloví trojbojári a trojbojárky stále viac zapĺňajú športové haly."
Napokon sme sa D. Matejovej opýtali na jej minuloročné vzpieranie? "Oslovil ma štátny tréner. Potrebovali pomoc pri nominácii na postup na olympijské hry. Ja na svoju váhu som veľmi silná, ale pre vzpieranie nemám techniku. A aby som sa v tomto zlepšila nie sú v Bardejove podmienky. Chodila som síce určitý čas trénovať to Trenčína, ale je to náročné. Myslím, že radšej zostanem pri silovom trojboji."
Na otázku, či mŕtvy ťah je v silovom trojboji najnáročnejší, Dana Matejová povedala: "Keby som vás začala trénovať tak počítam, že v mŕtvom ťahu do dvoch mesiacov vytiahnete sto kíl. Ale tlak na lavičke je veľmi náročný. Keď sa pozriete na výsledky, tak zistíte, že mnohí muži aj vo vyšších váhových kategóriách vytlačili na lavičke menej, ako je môj európsky rekord. Čiže mám v tejto disciplíne lepšie výsledky, ako majú napríklad juniori vo váhovej kategórii do 60 kilogramov. Je to ťažká disciplína a pre ženy je určite najťažšia, lebo tu sa zaťažuje len určitá malá silová partia a prsné svaly sú u žien menšie. Žena sa skôr dokáže dobre pripraviť na mŕtvy ťah, alebo na drep, lebo tam sa zapája celé telo." Na záver Dana Matejová uviedla, že ženy v silovom trojboji budú mať tohoročné majstrovstvá Slovenska v máji. "Ešte uvidím, či pôjdem, lebo v máji sú aj majstrovstvá sveta v silovom trojboji v Argentíne. Je medzi nimi rozdiel iba štyri dni. Ale, čo viem dnes určite je to, že začiatkom augusta pôjdem do Fínska na majstrovstvá Európy v tlaku na lavičke a dúfam, že sa mi podarí tretíkrát obhájiť prvenstvo."
Autor: fla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.