koncepcie mesta s cieľom stanoviť priority na obdobie päť až desať rokov tak, aby boli záväzné pre ďalšie kroky mesta v tejto oblasti. Koncepcia by sa mala zamerať na tepelné zdroje, rozvody tepla a na racionalizáciu spotreby tepla a teplej úžitkovej vody.
"K príprave takejto koncepcie nas viedlo to, že v meste takáto koncepcia neexistuje, ďalej to, že ceny vstupov do výroby tepla neustále rastú a taktiež to, že technický stav najmä rozvodov tepla v súčasnosti nie je potešujúci," uviedol pre náš denník primátor Vranova nad Topľou Milan Muška. "Terajší technický stav rozvodov tepla nedáva záruku, že by sme v budúcnosti mohli zužitkovať všetky ostatné opatrenia, ktoré sa robia buď na kotolniach alebo na bytových domoch. Montujú sa na nich merače tepla a ďalšie zariadenia, ktoré by mali zabezpečiť úspory v spotrebe tepla a teplej úžitkovej vody. Ale bez toho, aby sme dali do poriadku tretí článok, rozvody tepla, nie je možné zabezpečiť racionalizáciu spotreby tepla."
K úvahám o racionalizácii spotreby tepla vo Vranove nad Topľou vedie aj skutočnosť, že cena tepla sa postupne uvoľňuje a očakáva sa úplný zánik jej regulácie, čo bude mať negatívny dopad na občanov. Vo Vranove nad Topľou v súvislosti s tým očakávajú nárast problémov, najmä nárast počtu neplatičov a objemu pohľadávok. "Preto chceme racionalizovať tepelné hospodárstvo komplexne a chceme mať predstavu o tom, čo to mesto bude stáť, aby sme znížili nápor na občana ako spotrebiteľa," dodal M. Muška.
Koncepcia tepelného hospodárstva vo Vranove nad Topľou by mala byť predložená do 30. júna a podľa jej záverov budú prijaté investičné opatrenia, ktoré môžu vyústiť aj do opatrení organizačného charakteru. "Netajím sa tým, že ak to bude pre mesto výhodné, tak sa budeme uchádzať aj o vstup zahraničného investora do mestského tepelného hospodárstva," upresnil M. Muška. Zahraničný investor by sa zišiel ako soľ. Len je ešte otázne, aké podmienky si bude klásť. Výroba tepla vo Vranove nad Topľou je zatiaľ rozdelená medzi 15 kotolní v jednotlivých mestských častiach a sídliskách. "Uvažujeme aj o tom, že by sme centralizovali výrobu tepla tam, kde to bude možné a kde sú blízko seba dve kotolne, aby sme to spojili do jednej," vyjadril sa M. Muška. "Ale to všetko si vyžiada aj návrh technických riešení, lebo takéto záležitostí sa nedajú riešiť od stola."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.