ktorú slovenský parlament odobril ešte začiatkom februára. V ČR bude ratifikačný proces pokračovať v Senáte, ktorý má na zaujatie svojho postoja lehotu 30 dní, a následne podpísaním prezidentom Václavom Havlom. Pozorovatelia usudzujú, že v tomto smere by nemali nastať komplikácie. Úplnú bodku za procesom delenia majetku by však mala dať májová návšteva premiéra SR Mikuláša Dzurindu v Prahe.
Priebeh rozpravy pred hlasovaním o zmluve v českom parlamente nebol taký búrlivý ako v Národnej rade SR. Spravodajca rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS) však kritizoval vládu za nevyváženosť dohody so SR, ktorá pre českých daňových poplatníkov nesie riziko plnenia vo výške až 45 miliárd korún. Viac ako polovicu tvoria záruky štátu za Českú národnú banku (ČNB) a viac ako 20 miliárd Kč pripadá na vládnu záruku v spore medzi Československou obchodnou bankou (ČSOB) a Slovenskou inkasnou jednotkou. "Ústupok (českej strany) je dvojnásobný," konštatoval.
ČR podľa zmluvy odpustí SR dlh vo výške 25,8 miliardy korún. Slovensko si od českej strany prevezme vyše 4 tony zlata z bývalej Československej štátnej banky, za ktoré zaplatí symbolickú 1 korunu. V zmysle dohody český Fond národného majetku získa od svojho slovenského náprotivku akcie Komerčnej banky výmenou za akcie Všeobecnej úverovej banky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.