ulici v Košiciach, začala svoju históriu písať ešte v roku 1997. Zástupcovia spoločnosti Ortopro Plus, ktorá vznikla v roku 1993, sa dozvedeli o zámere odštátniť protetiku v nemocnici na Rastislavovej. Keďže už mali za sebou roky podnikania v tejto oblasti, začali sa zaujímať o tieto priestory. V roku 1997 ich prijal vtedajší riaditeľ nemocnice MUDr. Horváth, ktorému načrtli svoj zámer. Rok na to sa stal riaditeľom MUDr. Vladimír Pramuk, a tak sa v snahe získať priestory skontaktovali aj s ním.
"Bolo nám oznámené, že keďže okrem nás je ešte jeden uchádzač o prenájom, bude vypísané výberové konanie. To sa malo vraj uskutočniť v marci minulého roku. V októbri sme sa zrazu dozvedeli, že výberové konanie už prebehlo. Zúčastnili sa ho vraj dve firmy, z ktorých jednou mala byť aj naša, ale že bol vybratý druhý uchádzač. Tieto informácie sa ku nám ale dostali len z kuloárov. Keďže sme o žiadnom výberovom konaní nevedeli a preto sme sa ho ani nemohli zúčastniť, cítime sa podvedení. Vedenie nemocnice veľmi dobre vedelo o našom dlhodobom záujme získať tieto priestory. Obrátili sme sa so žiadosťou o prešetrenie na ministerstvo zdravotníctva," informoval nás konateľ spoločnosti Ortopro plus, s. r. o., MUDr. Marián Jenčík.
Ako sa nám podarilo zistiť, prenájom priestorov získala firma Centrum ortopedickej protetiky, ktorej spoločníčkou s 50-percentným podielom je MUDr. Ľudmila Homindová, primárka ortopedického oddelenia vo FN. Aby mohla vykonávať aj súkromné aktivity, aj ďalej pracovať v nemocnici, požiadala o povolenie súbežnej praxe. A tak, ak pacient ortopedického oddelenia štátnej nemocnice potrebuje pre splnohodnotnenie svojho života nejakú ortopedickú pomôcku, nemusí chodiť ďaleko. Veď firma, ktorá to robí, sídli v areáli nemocnice. Mimochodom, spoločnosť pani Homindovej má v predmete činnosti okrem iného aj poradenskú službu pre ťažko telesne postihnutých...
Začali sme zisťovať, kedy sa uskutočnilo výberové konanie a či bol postup nemocnice správny. Obrátili sme sa najskôr na štátneho krajského lekára MUDr. Jozefa Saba. Ten nás však odkázal na ministerstvo zdravotníctva ako na zriaďovateľa.
Riaditeľka odboru kontroly a sťažností ministerstva zdravotníctva Ing. Anna Pribylincová nám na margo postupu nemocnice uviedla: "Fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach je samostatným právnym subjektom, jej riaditeľ je štatutárnym orgánom, ktorý v plnej miere zodpovedá za jej chod a činnosť. Pri prenájme priestorov technicko-výrobnej časti oddelenia ortopedickej protetiky nachádzajúcej sa v areáli nemocnice postupoval riaditeľ v súlade so zákonom o správe majetku štátu a Opatrením ministerstva zdravotníctva o úprave dispozičných oprávnení správcov v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Na prenájom priestorov sa nevzťahujú ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní v znení neskorších predpisov a preto nemocnica neuskutočnila výberové konanie. O prenájom priestorov podali žiadosť Ortopro Plus a Centrum ortopedickej protetiky. Uchádzači neboli vedení ako účastníci výberového konania, nakoľko sa na prenájom nevzťahujú takéto ustanovenia. Posúdenie žiadostí a výber vhodného uchádzača je v kompetencii štatutárneho orgánu. Nemocnica riadne požiadala sekciu financovania ministerstva zdravotníctva o udelenie súhlasu k ekonomickému prenájmu priestorov. Minister súhlas k ekonomickému prenájmu v prospech Centra ortopedickej protetiky udelil. Ministerstvo prešetrilo aj sťažnosť spoločnosti Ortopro plus. Záverom šetrenia bolo, že riaditeľ nemocnice postupoval v súlade so zákonom."
Pokúsili sme sa osloviť aj riaditeľa V. Pramuka, na sekretariáte nás však odkázali na Kornéliu Betákovú z referátu vonkajších vzťahov. Pani Betáková sa vyjadrila v rovnakom duchu ako ministerstvo:
"Nájomná zmluva bola uzavretá v zmysle platných právnych predpisov na základe súhlasu ministerstva zdravotníctva. Právny režim zmluvy ako aj jej obsah je vecou zmluvných strán."
Toto síce trochu strohé vysvetlenie nijak nespochybňujeme. Po právnej stránke môže byť všetko v poriadku. Ale... Správala sa nemocnica trhovo, keď nedala šancu všetkým záujemcom prezentovať svoju ponuku, aby si napokon mohla vybrať tú najvýhodnejšiu? Aj keď zákon priamo nekáže robiť v takýchto prípadoch výberové konanie, asi by tak urobila každá rozumne uvažujúca firma, ktorá by mala viac ponúk na nejakú jej službu alebo produkt. Jednoducho si zváži všetky ponuky, všetky pre a proti a potom sa rozhodne. V tomto prípade však Ortopro nemalo šancu prezentovať svoje zámery. Nevieme, kto by prišiel s výhodnejšou ponukou, pokojne to mohlo byť aj Centrum ortopedickej protetiky, zlé na tom celom ale je, že to, koho ponuka bola lepšia, si nezisťovala samotná nemocnica.
No ale čo keď, zo štátneho predsa krv netečie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.