bolo pomôcť živnostníkom s účtovníckou agendou, respektíve mala motivovať evidovaných nezamestnaných k samozamestnaniu. Nie je žiadnym tajomstvom, že sa táto iniciatíva zákonodarcov nestretla s veľkým záujmom občanov. Potvrdil nám to aj vedúci živnostenského odboru Okresného úradu v Prešove Mikuláš Drab. Od začiatku januára zrušilo živnosti 13 živnostníkov z dôvodu využitia paušálnej dane. Mikuláš Drab to vysvetlil takto: "Živnostníci majú v živnostenskom liste zväčša viacero predmetov podnikania. Preto, aby mohli využiť spomínanú paušálnu daň, museli niektoré predmety podnikania zrušiť. Len dvaja si otvorili nové živnosti." M. Drab si však myslí, že ak parlament schváli novelu, ktorá rozšíri možnosti využitia paušálnej dane, stane sa táto nová daň pre živnostníkov prijateľnejšou. "Myslím si, že zatiaľ si ešte mnohí neuvedomujú, o koľko je paušálna daň výhodnejšia. Aspoň pre tých malých živnostníkov, ktorí si týmto nemusia platiť ekonómov a nemusia si platiť za spracovanie ekonomickej agendy. Možno že o rok, pri podávaní daňových priznaní za rok 2000, zvlášť potom, ako sa sprísnili kritériá na uznávanie nákladových položiek, sa to zmení.
Len pre zaujímavosť uvádzame, že k 31. marcu bolo v evidencii živnostenského odboru celkom 9203 podnikateľských subjektov, z toho 7204 fyzických a 1999 právnických osôb. K výrobným činnostiam sa hlásilo okolo 25 percent , čo v číslach predstavuje 4684 podnikateľov, k službám 6420 subjektov čo je 40,5 percenta a oprávnenie k obchodným činnostiam má 34 percent, konkrétne 7567 podnikateľov. Opäť pripomíname, že jeden podnikateľ môže mať niekoľko predmetov podnikania.
Otváranie a rušenie živností sa pohybuje v relatívnej rovnováhe. Zo štatistiky minulého roku vyplýva, že v okrese Prešov si otvorilo nové živnosti 1637 podnikateľov a zrušilo 713 subjektov. "Dôvody rušenia živností sú rôzne a nie každý živnostník aj uvedie pravý dôvod," povedal nám vedúci Drab. Osobne si vediem malú štatistku, z ktorej vyplýva, že najviac dôvodov zrušenia živností, až 37 percent sú osobné dôvody, potom s 15 percentami sú to ekonomické či finančné dôvody a konkurzy predstavujú asi 11 percent. Len osem percent uviedlo nedostatok zakázok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.