proti deportácii z Austrálie. Desať iných v snahe vyhnúť sa návratu domov zmizlo počas víkendu z tábora.
Federálna vláda trvá na tom, že skupina asi 180 kosovských Albáncov musí krajinu opustiť aj napriek tomu, že podľa mnohých z nich Kosovo nie je bezpečné.
Asi 70 utečencov sa pokúsilo repatriáciu na poslednú chvíľu zablokovať právnou cestou, ich podnet však včera Najvyšší súd zamietol.
Imigrační úradníci pokračujú v pátraní po desiatich utečencoch ktorí sa od víkendu skrývajú.
Austrálska vláda počas kosovského konfliktu minulý rok udelila dočasné víza asi 4000 etnickým Albáncom, veľká väčšina z nich sa domov vrátila ešte minulý rok, asi 50-členná skupina odletela do bulharskej Sofie v nedeľu večer. Podľa imigračných úradníkov momentálne je v Austrálii legálne 270 utečencov, ktorí čakajú na vybavenie ich žiadostí na predĺženie pobytu, asi polovica z nich zo zdravotných dôvodov.
Austrálske úrady teraz pripravujú plány na presunutie ilegálnych imigrantov - v prípade potreby aj s použitím sily - z utečeneckých táboroch po celej krajine do jedného z troch zadržiavacích stredísk. Utečenecký tábor s hladovkármi, ktorý sa nachádza na vojenskej základni Bandiana v štáte Victoria, bol vyhlásený za dočasné zadržiavacie stredisko pre ilegálnych imigrantov. Tábor s hladovkármi medzičasom uzavrela angažovaná súkromná bezpečnostná služba. Podľa hladovkárov z vojenskej základne Bandiana úradníci im oznámili, že do stredísk budú prevezení v priebehu niekoľkých dní. Niektorí utečenci v tejto súvislosti avizovali, že budú klásť odpor.
Minister pre imigráciu Philip Ruddock postup vlády obhajuje tvrdením, že všetci utečenci pri príchode do Austrálie súhlasili s tým, že sa nebudú snažiť získať politický azyl. Zároveň vyslovil presvedčenie, že Albánci sa môžu do Kosova vrátiť bez obáv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.