a Nižného Hrušova. Tento program, ktorého cieľom je ponúknuť pracovné miesto aspoň jednému z obidvoch nezamestnaných manželov, v spolupráci s Okresným úradom práce (OÚP) pripravujú práve miestne samosprávy okresu Vranov nad Topľou. Viedla ich k tomu skutočnosť, že nezamestnanosť v okrese dosiahla už 30-percentnú hranicu a medzi nezamestnanými evidujú viac ako 930 rodín, kde obidvaja manželia sú bez práce.
Novým prvkom v tomto projekte je skutočnosť, že v rámci spolupráce samospráv a OÚP pôjde o presun finančných prostriedkov z pasívnej na aktívnu politiku práce. Pri vytváraní nových pracovných príležitosti nejde ani o klasické verejnoprospešné práce, ale o stále pracovné miesta. O ich vytvorenie by sa mali postarať orgány miestnej samosprávy za finančnej spoluúčasti OÚP.
Hoci termín prípravy konkrétnych návrhov bol stanovený do konca marca, projekt Živiteľ rodiny je stále otvorený a na OÚP čakajú konkrétne projekty na vytvorenie nových pracovných miest najmä z väčších obcí okresu, ktoré majú väčšie možností v tomto smere.
"Ak by niekto namietal, že tých konkrétnych projektov je zatiaľ pomenej, tak treba zdôrazniť, že je to pilotný projekt," uviedol pre náš denník riaditeľ OÚP vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan. "Uvedomujeme si, že to nie je systémový krok, ale skôr návod aj pre štát a naznačenie cesty pri riešení otázok zamestnanosti. Je to aj možný spôsob mobilizácie zdrojov obcí, Národného úradu práce a štátu."
Riaditeľ OÚP vo Vranove nad Topľou akcentoval najmä myšlienku, že v mnohých prípadoch ide doslova o boj o zachovanie existencie rodiny, ktorá je základom spoločnosti. Lenže ani tento projekt nemôže pomôcť všetkým. Hoci rodín, kde ani jeden z manželov nemá prácu, aj v okrese Vranov nad Topľou je viac ako dosť, pri výbere vhodných uchádzačov o prácu v rámci tohto projektu musia rešpektovať podmienku, že navrhovaná osoba musí poberať príspevok v nezamestnanosti a nie sociálne dávky. Kvôli tomuto rezortnému obmedzeniu museli jednotlivé projekty niektorých obcí zamietnuť.
Prvé projekty podľa vyjadrenia P. Molčana sú zamerané najmä na údržbu verejných priestranstiev. Od klasických verejnoprospešných prác sa odlišujú najmä tým, že ide o dohodnuté pracovné miesto minimálne na dva roky ak chce obec získať prostriedky z OÚP. Výšku týchto príspevkov Správny výbor OÚP vo Vranove nad Topľou schváli po Veľkej noci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.