Tatrami. Obyvatelia regiónu, ale aj turisti a zahraniční hostia či návštevníci podujatia, sa vždy v druhý júlový víkend - tohto roku od 7. do 9. júla - dostanú v Kežmarku ku koktailu ukážok manuálnej šikovnosti našich predkov, folklóru viacerých krajín Európy a uvoľnenej letnej zábavy.
"Tohto roku sme pre návštevníkov jubilejného desiateho ročníka nášho festivalu ľudových remesiel pripravili niekoľko zásadných noviniek. Prvou je zdvojnásobenie plochy areálu, v ktorom sa akcia uskutoční. Po minulé roky sme sa obmedzili na časť Hradného námestia a samotný Kežmarský hrad. Tohto roku sa k tomu pridá aj priľahlá Ulica doktora Vojtecha Alexandra vrátane Radnice, ktorá je sídlom mestského úradu. K tomuto kroku nás viedlo poznanie, že plocha so stánkami ani služby v gastronómii pre 50 tisíc návštevníkov počas troch dní v uplynulom roku už jednoducho nestačili. Rozšírením priestorov sme získali miesto nielen pre remeselníkov, ale aj na vytvorenie ďalších oddychových a stravovacích zón," povedal nám riaditeľ kežmarského festivalu ľudových remesiel Ladislav Melikant.
Zväčšenie areálu EĽRO prirodzene evokuje otázku, aké ďalšie aktivity sa podarí do jubilejného ročníka akcie zakomponovať. "Kým vlani sme mali nad 170 remeselníkov, tohto roku ich bude 190 až 200. Už sme aj dali vyrobiť desať nových drevených stánkov. Zákazku dostala miestna združená stredná umelecká škola. Keďže nový areál bude mať väčšiu rozlohu i viacej vchodov, žiaci tejto školy vyrobia aj nové vstupné brány," doplnil informácie svojho šéfa Adriana Saturyová, ktorá sa v prípravnom výbore EĽRO stará o propagáciu.
Organizátorom sa núka viac remeselníkov, ako sú schopní umiestniť v stánkoch, ktoré majú k dispozícii. Na rad teda prichádza selekcia. Rozhodujúcimi kritériami sú atraktívnosť ponúkaného remesla, ako aj skúsenosti s tým - ktorým remeselníkom z minulých rokov. Otvorené dvere totiž majú len tí, ktorí počas uplynulých rokov poctivo vo svojich stánkoch pracovali a prezentovali svoju zručnosť. Tí, čo sa len zúčastnili, budú nahradení novými záujemcami.
Tradične najsilnejšie zastúpené budú remeslá súvisiace so spracovaním dreva, kovu, hliny, prútia, skla a textílií, od ktorých sa odvodzujú ostatné poddruhy remesiel. Už sa uskutočnili rokovania s bratislavským úradujúcim cechmajstrom Mariánom Polákom. Ten odporučil kežmarským organizátorom z úplne nových mien napríklad Branislava Košíka, ktorý je schopný predviesť celú genézu výroby hlineného sortimentu v zadymovacej peci. Predpokladá sa tiež účasť remeselníkov zo zahraničia. Tradične by nemali chýbať Wallesania so svojim dreveným sústruhom na opracovanie dreva. Prídu aj Bulhari, ktorých si pôjdu organizátori podujatia osobne vybrať. Samozrejme, svojich zástupcov vyšlú aj všetky partnerské mestá Kežmarku, a tých nie je málo. Medzinárodnú účasť tak doplnia reprezentanti Poľska, Nemecka, Maďarska, Českej republiky a Litvy. Prísť ešte mali aj Estónci, ale u nich dohoda zlyhala na kolízii termínov.
Minulý rok mal premiéru Syrársky trh. Ako to bude tohto roku?
"Samozrejme, pripravujeme jeho prvú reprízu, ale už nie v priestoroch Hradu, ale pri miestnom kine. Očakávame účasť dvanástich mliekarní z Čiech a Slovenska. Nesmieme tiež zabudnúť, že tohtoročné EĽRO je venované prezentácii Bratstva obchodníkov, ktoré si pripomína 550. výročie svojho založenia. Jeho motív sa objaví aj na 20-korunovej vstupenke určenej pre mládež. Na 50-korunovej vstupenke pre dospelých zase bude motív Vinohradníckeho cechu. Prirodzene, nepredpokladáme, že zo vstupného pokryjeme náklady na organizáciu celého podujatia. Rozpočet vo výške 1,3 milióna korún je len niečo z vyše polovice krytý výberom vstupného. Zvyšných 600 tisíc nám garantujú sponzori," zdôraznil Ladislav Melikant.
Vyjadril sa tiež k zaujímavému problému.
"Vzhľadom na to, že my sme vlastníkom ochrannej známky, uvažujeme nad tým, že organizovaním podobných podujatí dochádza k porušeniu ochrany nášho duchovného bohatstva. Osobne sme si to boli overiť napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici či Spišskej Novej Vsi. Aj keď sa tieto akcie uskutočnili pod rôznymi inými názvami, v každom prípade to považujem za krádež kopyrajtu. Ale zatiaľ sme veci nerozoberali s právnikmi a preto nechceme ísť do súdnych sporov. Zostaneme pri monitorovaní situácie," konštatoval na záver Ladislav Melikant, podľa ktorého ani takéto mrzutosti neohrozia prípravu jubilejného ročníka EĽRO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.