šesťdesiattisícového okresného sídla. "V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka došlo k nárastu počtu sťažovateľov," informovala včera PODTATRANSKÝ KORZÁR pracovníčka referátu Anna Schloserová.
Teda rastie nespokojnosť občanov?
"Ani by som to tak nepovedala. Skôr si myslím, že ľudia zistili, kde sa môžu sťažovať a že je tu orgán, ktorý je povinný dôsledne sa zaoberať podnetmi občanov a problémami, ktoré im strpčujú život."
Na čo sa najviac sťažujú Popradčania?
"Najväčšou 'boľačkou' Popradčanov sú problémy s bývaním. Najväčší počet sťažností teda smeruje do oblasti prideľovania bytov. Každý by chcel mať pridelený byt hneď po podaní žiadosti. V súčasnosti to nijako nejde, pretože byty sa stavajú iba vo veľmi malých počtoch, čo nie je iba problémom nášho mesta, ale je to aj akútny celoštátny problém. Len v našom meste čaká na pridelenie bytu už vyše 900 žiadateľov.
V evidencii sťažností sme však dospeli k zaujímavému poznatku. Každé ročné obdobie má určitú špecifikáciu v obsahu a zameraní sťažností. Občania sa teda sťažujú aj podľa toho, v akom ročnom období píšu svoju sťažnosť. Podľa toho je aj obsah, respektíve charakteristika tej - ktorej sťažnosti. Sú doslova inšpirované ročnými obdobiami."
Vlády sa ujala Jar. Teda teraz evidujete sťažnosti s "jarnými motívmi"?
"Možno sa viacerí zasmejú, ale je to naozaj tak. Práve teraz sme dostali niekoľko sťažností na zvýšený hluk plynúci z reštauračných zariadení, zábavných podnikov a z verejných priestranstiev. Zima pominula a tak sa v reštauračných a zábavných zariadeniach častejšie otvárajú okná, na detských ihriskách sa pohybuje a športuje viac detí a mládeže, ako je to v zimnom období. S pribúdajúcimi jarnými dňami pribudlo aj počet sťažností na takzvaných psíčkarov, že štvornohí miláčikovia viac brešú po sídliskách a znečisťujú priestranstvá. Hlučnejšie sa však správajú aj bezdomovci zhromažďujú sa v hlúčikoch. Alkohol je neraz príčinou ich hlučného a neslušného správania sa. Podobne je to aj s občanmi rómskeho pôvodu."
Vyskytla sa aj nejaká sťažnosť, ktorá vás pobavila?
"Nie je ich veľa, ale práve teraz sme zaevidovali sťažnosť, ktorá je skutočne kuriózna. Jeden občan zo sídliska Juh nás žiada, aby sme zasiahli proti pokračovaniu neviazaného sexuálneho života istého pána z tohto sídliska, pretože za týždeň dokáže zvládnuť toľko dám, čo prekračuje výkonnosť aj tých najzdatnejších. Samozrejme, že nebudem menovať dotyčného pána, aby sa náhodou pre veľký záujem dámskeho pokolenia nezačali sťažovať aj samotné dámy. Zatiaľ ešte nevieme, či ten pán je naozaj zo sídliska Juh, pretože doteraz získané informácie hovoria, že ide o istého pána zo sídliska Centrum."
Máte možnosť takúto sťažnosť vyriešiť?
"Samozrejme, že na to máme zákonné spôsoby."
Čo vám najviac "pije krv"?
"Riešenie susedských sporov. Tých pribúda najmä v mestských častiach Veľká, Spišská Sobota a Matejovce."
Môžete aspoň jeden takýto prípad priblížiť?
"Taký najčerstvejší máme z Matejoviec. Existuje tam jedna občianka rómskeho pôvodu, ktorá spolubývajúcim z toho istého domu odmieta dávať vodu. Vodovodné potrubie je totiž iba v jej byte. Je tam však aj ďalší Róm, ktorý vlastní televízor a od ostatných, ktorí chcú z tamojšej rómskej komunity pozerať televízny program, vyberá po tridsať korún. Zistili sme, že ide o manžela tej istej Rómky, ktorá odmieta dávať vodu, respektíve zabraňuje prístup k zdroju vody.
V posledných týždňoch však akosi povážlivo narástol počet sťažností na mestskú i štátnu políciu, že na ich automobily nasadili "papuče". Všetky tieto sťažnosti sú však neopodstatnené, pretože sťažovatelia sa dopustili závažných priestupkov pri nedovolenom parkovaní alebo státí," uviedla v závere nášho včerajšieho stretnutia Anna Schloserová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.