problémy, ktoré trápia dôchodcov a invalidných občanov mesta i okresu. Prieskum bol rozdelený do troch častí. V prvej išlo o najčastejšie problémy invalidných občanov, v druhej bezbariérové vstupy do úradov a treťou návrhy na zlepšenie. Ako výskum dopadol sme sa opýtali majiteľa Final Efectu Ľuboša Ondovčina.
Koho každého ste týmto prieskumom oslovili?
- Sto dvadsať ľudí nad 60 rokov veku. Z nich šesťdesiat mužov a rovnaký počet žien. Tiež 40 ľudí, ktorí používajú pri chôdzi francúzsku barlu, alebo inú ortopedickú pomôcku. Odpovedali na 34 otázok a tiež formou dialógu popisovali svoje postrehy. Urobili sme aj hodnotenie z pohľadu bezproblémového vstupu do budov. Najlepšie hodnotenie pri tomto získal Okresný úrad a najhoršie umiestnenie získala pobočka Sociálnej poisťovne v Humennom. Tiež by som chcel povedať, že viac ako 75 percent opýtaných hodnotilo starostlivosť o starších a invalidných občanov zo strany štátu za nedostatočnú.
Čo zaujímavého ste anketou ešte zistili?
-Že cca 66 percent opýtaných zastáva názor, že dnešná mládež sa nespráva slušne k starším ľuďom. Následne sme oslovili inštitúcie, ktorých sa tento problém priamo týka a ktorí toto riešenie majú v pracovnej náplni. Primátor Humenného Vladimíra Kostilníka sme napríklad po vyhodnotení ankety opýtali či a kedy odstránenia kameninové nádoby pri vonkajšom schodišti budovy mestského úradu. Obratom sme od neho dostali aj odpoveď. Stojí v nej, že "mestské zastupiteľstvo na rokovaní 25. februára schválilo na úpravu bezbariérového vstupu do budovy potrebné finančné prostriedky."
A čo humenská nemocnica, tá v tomto smere nemá problémy?
- Riaditeľ nemocnice s poliklinikou Ján Gajdoš nám zdôraznil, že aj jeho trápi častá poruchovosť a malý počet výťahov v humenskej nemocnici. Tiež uviedol, že NsP má na tento rok naplánované na zlepšenie v tomto smere aj financie. Zároveň upozornil, že na poruchovosti výťahov v nemocnici má však veľký podiel mládež, ktorá ho poškodzuje a vyraďuje z prevádzky. Dodal, že NsP v Humennom zabezpečuje údržbu a servis až 22 výťahov, čo si vyžaduje nemalé finančné náklady.
Keďže respondenti vášho výskumu mali najväčšie výhrady voči sociálnej poisťovne, určite ste oslovili aj ich.
-Naozaj sme tak urobili, na sekretariáte riaditeľky pobočky sociálnej poisťovne sme aj dostali ubezpečenie, že sa vyjadria. No do dnešného dňa na problém nereagovali. Pýtate sa prečo, nuž my tiež.
Ako vôbec nápad skúmať bezbariérový prístup v okrese vznikol?
- Celý projekt bol robený za pomoci tajomníčky Oblastného výboru Zvazu telesne postihnutých v Humennom Beáty Kočišovej. Lebo podľa jej konštatovania, čo vo svete je bežným štandardom sa u nás na Slovensku stále považuje za zázrak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.