som si pomyslela, ďalší lacný, tuctový americký príbeh pre naivných Európanov. No nakoniec sa ukázalo, že moje starostlivo plánované štúdium štátneho práva sa odloží na neskôr. Film totiž veľmi dobre, aj keď trochu nadnesene poukázal na medzery vo výkone spravodlivosti. Konkrétne ide o kriminalitu mladistvých, jej súčastný stav i možné podcenenie. V uvedenom príbehu skupina 16. - 17. ročných puberťákov psychicky zničila život jedného mladého manželského páru. Začalo to obyčajným poškodením auta (dnes úplne bežná vec) a skončilo ohrozením zdravia mladej ženy a jej nenarodeného dieťaťa. Veď ktorej tehotnej žene by blahodárne padli cynické až brutálne výhražné telefonáty. Aj keď sa dotyčný manžel snažil upovedomiť políciu, dôsledne ho upokojili, že deti sa určite len hrajú. Nejasné dôkazy plus mama jedného z nich, šikovná právnička, umelé slzy kvázi od ľútosti - nehnevajte sa, čo vy vlastne chcete, veď sú to ešte len mladiství. Oni chudáčikovia maličkí ani nevedia, čo robia. A o tom, že to nie je len problém dokonalých amerických teenagerov svedčí i čoraz viac sa zvyšujúce percento podielu mladistvých na trestných činoch aj v našom štáte. Podľa Trestného zákona, čo je veľmi chvályhodné, pri trestaní osoby, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila 15. rok a neprekročila 18. rok svojho veku (mladistvý), prihliada súd na osobitnú starostlivosť, ktorú venuje mládeži, pretože si chce vychovať samozrejme riadnych občanov. Takto sa zákon istí pre prípady, kedy sa niekto naozaj dostal do kaše neúmyselne, nevedomý si priameho následku svojho činu, úprimne, podotýkam úprimne to ľutuje a v neposlednom rade je to pre neho ponaučenie do budúcnosti. Čo však s tými, ktorí dokážu vymyslieť diabolské plány ako obísť poriadok, vediac, čo tým spôsobujú. Vývoj totiž ide dopredu a dnešná mládež, to už v prevažnej miere nie sú naivné nevinné ľalie. Ako si spieva I.M.T. Smile, "...kto je sviňa, prežije..."
Otvorený prístup k technickým vymoženostiam dnešnej doby, k neskutočnému množstvu informácii dvíha úroveň poznania mladistvých každým rokom vyššie. Jednoducho povedané, "ej, jake to šecko dneška vybite". A tak sa skutočne často stáva, že práve mladiství sú doslova zneužívaní na pomoc pri organizovaní rôzných trestných činov. Zneužívajú sa práve skutočnosti, ktoré zvýhodňujú mládež. Vedeli ste napríklad, že čin, ktorého znaky sú uvedené v zákone nie je trestným činom, ak ho spáchal mladistvý a stupeň jeho nebezpečnosti pre spoločnosť je malý? Alebo, že horná hranica trestnej sadzby nesmie prevyšovať 5 rokov a dolná hranica jeden rok? Napriek tomu by som vám neradila navštevovať v noci, bez ohlásenia, rôzne objekty s vidinou nového bicykla, či robiť si s 28-ročným susedom z vedľajšieho vchodu zbierku autorádií. Určitý postih vás neminie tak či tak. Okrem trestu odňatia slobody, ktorý sa vykonáva v nápravnovýchovných zariadeniach, či v ochrannej výchove, existuje ešte možnosť vyhostenia, prepadnutia veci, a ak ste zárobkovo činní, aj peňažný trest. To však, pozor, stále ešte nie je všetko. Zákon navyše pripúšťa možnosť udelenia výnimočného trestu, čo ružovú budúcnosť určite neprinesie. A tak, ak vám niekto bude tvrdiť, že vám sa nič nemôže stať, lebo ste ešte mladí, nebuďte si tým takí stopercente istí, aby ste neskôr neoľutovali. A ak predsa...
Zostáva nám veriť, že korupcia ešte na Slovensku neovládla všetko a zmysel pre zdravý úsudok a spravodlivosť sa aspoň v omrvinkách stále niekde nájde.
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.