S tamojšími činovníkmi rokoval o perspektíve rozvoja cestného hospodárstva Kežmarského okresu, ako aj o skvalitnení telefonického spojenia v oblasti Zamaguria.
"Sám minister Macejko predčasom povedal, že Kežmarský okres by mal patriť medzi prioritné v rámci Slovenska z pohľadu starostlivosti o cestnú sieť. U nás sú totiž povrchy ciest devastované predovšetkým náročnými, častokrát sa meniacimi klimatickými podmienkami. Zaznamenali sme snehovú kalamitu, náhle oteplenia spojené so záplavami a narušením komunikácií či mostných telies, a v neposlednom rade aj veterné smršte," konštatoval Ján Soliar, ktorý na ministerstve žiadal o pridelenie finančných prostriedkov predovšetkým na opravu mostu v Bušovciach, ležiaceho na ceste medzi Spišskou Belou a Starou Ľubovňou a mostného telesa v Spišských Hanušovciach nachádzajúcich sa na prieťahu medzi Slovenskou a Spišskou Starou Vsou. Takisto nezabudol spomenúť zamagurské cesty v oblasti Veľkej a Malej Frankovej, kde minulý rok prebiehali stavebné práce spojené s plynofikáciou.
Druhou témou pracovných rokovaní bola snaha úradníkov štátnej správy z Kežmarského okresu, aby sa v nasledujúcom roku dostalo do investičných zámerov spomenutého ministerstva okrem iného aj položenie optokábla na Zamagurí. V súčasnosti, hoci už prebieha modernizácia telefónnych ústrední a priebežne sa aj v podtatranskom regióne uplatňujú nové terestriálne linky, telefonické spojenie so severovýchodom Kežmarského okresu je stále nedostatočné. "Hovorilo sa o položení optokábla smerom od Starej Ľubovne, Hniezdneho a Kamienky až po Spišskú Starú Ves. Keďže zlé spojenie je tiež s prihraničnými obcami na poľskej strane hranice, navrhli sme koordinovať postup aj s poľským partnerom," doplnil informáciu prednostu jeho zástupca Jozef Harabin, do ktorého kompetencie spadá tiež oblasť Zamaguria. Ako ďalej uviedol, výhodou vzhľadom na potrebu skorého vybavenia zlepšenia telefonického spojenia so spomenutou oblasťou je, že na ministerstve si veľmi dobre uvedomujú prioritnú potrebu rozvoja cestovného ruchu v Zamagurí. Pritom, dobré telefonické spojenie je jednou zo základných a viac - menej samozrejmých podmienok.
Pracovníci Okresného úradu v Kežmarku v ostatných dňoch venovali zvýšenú povinnosť aj vyhodnocovaniu žiadostí o finančné príspevky zo Štátneho fondu životného prostredia. V rámci celého okresu ich bolo podaných vyše dvadsať, pričom autorom väčšiny z nich sú obce. Najviac žiadostí - 14 prišlo v sekcii kanalizácia a čistiarne odpadových vôd. "Samozrejme, je to výzva. V minulom kalendárnom roku bol spomenutý štátny fond úplne insolventný. Teraz je prísľub prísunu financií a bolo by hriechom sa o ne neuchádzať. My sme nielen vyhodnotili podané žiadosti a vyradili tie, ktoré nespĺňajú formálne náležitosti, ale aj stanovili poradie uchádzačov. Nevieme, koľko peňazí je vo fonde, ale predpokladáme, že prví dvaja až traja žiadatelia by mohli dostať finančný príspevok. Samozrejme, vo väčšine prípadov nie v plnej požadovanej výške, ktorá býva častokrát nadnesená," uviedol na včerajšej tlačovej konferencii Jozef Harabin. Ako príklad spomenul obec Rakúsy. Tá podľa neho žiada o príspevok vo výške 14 miliónov korún, avšak uspokojila by sa určite aj s rádovo podstatne nižšou sumou. Príčina je prozaická. O odkanalizovanie obce sa tu usilujú už takmer celé desaťročie a stále sa im nepodarilo dať dohromady potrebnú finančnú čiastku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.