Slovensku. Jeho riaditeľ a majiteľ v jednej osobe Vincent Polakovič (na obr.) ho sprístupnil verejnosti v septembri 1993. Odvtedy v priestoroch galérie pravidelne organizuje výstavy známych výtvarníkov. Okrem toho, permanentne sa tu možno stretnúť s kópiami známych obrazov Vincenta van Gogha alebo Paula Gauguina, či ďalších významných maliarov minulého storočia, vytvorených vybranými slovenskými reštaurátormi. Galéria však bude v prevádzke už len do jesene tohto roku. Začiatkom septembra jej priestory osirejú.
"Uplynulých sedem rokov sme v Poprade odviedli kus práce. Moje fascinas van Goghovým dielom spôsobilo, že som sa rozhodol vytvoriť Žltý dom, kópiu toho, v ktorom slávny holandský majster žil a pracoval v juhofrancúzskom Arles. Vystavovať v mojej galérii nemôže hocikto. Podmienkou je, aby dotyčný umelec počas svojho tvorivého života vytvoril aspoň jedno dielo na poctu Vincentovi. Podobne ako to urobil napríklad Paul Gauguin, ktorý zachytil van Gogha maľujúceho slnečnice. Pravda, môj Žltý dom má väčší ohlas v zahraničí ako doma. Aj to spôsobilo vznik nového projektu, ktorým je výstavba Múzea národného umenia Via Danubiana v Bratislave - Čuňove, ktorému som sa v ostatnom období venoval," hovorí V. Polakovič, pripravujúci na deviateho septembra tohto roku slávnostnú vernisáž výstavy pozostávajúcej z prác najväčších holandských maliarov dvadsiateho storočia.
Keďže dostal príležitosť na realizáciu nového exkluzívneho projektu, ukončenie činnosti popradskej galérie považuje za prirodzený vývoj udalostí. Navyše, ako sa už dávno presvedčil, v menších mestách galérie nedokážu prosperovať, ale len živoria. O tom svedčí napokon aj nezáujem verejnosti nielen o výstavy, ale ani o predajné výstavy kvalitných prác domácich umelcov. Ako uviedol, našinec dnes dlho uvažuje, či si má vôbec kúpiť katalóg z výstavy a nie ešte nejaké umelecké dielo. Bez ohľadu na bratislavský projekt, živiť galériu v Poprade naďalej, bez podpory mesta a ministerstva kultúry, pri aktuálnej mizernej kúpyschopnosti obyvateľstva, považuje za nemysliteľné.
"O tom, že moja snaha v minulých rokoch nebola márna, svedčí záujem holandského investora. Hoci sférou jeho záujmu sú mestá ako Praha, Budapešť a Moskva, v prípade Bratislavy urobil výnimku. Umožnil mi zúročiť skúsenosti zo Žltého domu a zároveň priniesť do slovenského galerijníctva novú kvalitu. Po holandských majstroch plánujem výstavu amerického maliara San Francisa a po ňom prídu na rad dvaja miestni výtvarníci - Peter Pollág a Milan Lukáč. Napriek tomu však popradský Žltý dom, ako galériu, nechcem nechať zaniknúť. Najprv ju ponúknem mestu na odkúpenie. Veď v celom Poprade sa nenájdu dôstojnejšie výstavné priestory. Ak sa to nepodarí, nezostane mi iné ako zohľadniť vlastné komerčné záujmy," konštatuje V. Polakovič.
Keďže rokovanie medzi ním a vedením Popradu sa už uskutočnilo, opýtali sme sa prednostu mestského úradu Jozefa Karniša na jeho výsledok. "Mesto v súčasnosti nemá peniaze na odkúpenie galérie," stroho nám tlmočil slová, ktorými uzavrel rozhovor s Vincentom Polakovičom popradský primátor Štefan Kubík. Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu i plánované aktivity mesta, ktoré sa onedlho zrejme stane sídlom kraja, je táto odpoveď vcelku pochopiteľná. Lenže práve kvôli uvedenej skutočnosti, skôr, či neskôr sa objaví problém spojený s kultúrnym využitím verejnosti - kde vystavovať - pravda, ak bude čo. Výstavné priestory Tatranskej galérie v Poprade sú totiž len prestavanými kanceláriami. Elektráreň, patriaca tej istej galérii, sa čo nevidieť rozpadne a Dom fotografie je projektovaný ako úzko špecializované zariadenie určené výhradne na prezentáciu autorov fotografických snímok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.