predvolá vyšetrovateľ ako svedka. Na rozdiel od niektorých mojich spoluobčanov mienim predvolanie riadne prevziať a výsluchu sa zúčastniť. Nemienim však vypovedať krivo, ale nerád by som obvinenému priťažil, keďže naše obchodné vzťahy boli vždy veľmi korektné. Najradšej by som preto vôbec nevypovedal. Chcel by som vedieť, v ktorých prípadoch nemusí svedok proti obvinenému vypovedať, resp. kedy môže svedeckú výpoveď pred vyšetrovateľom odmietnuť?
Zn.: Musím svedčiť proti priateľovi?
Odpoveď: Svedecká výpoveď je základným a najčastejším dôkazným prostriedkom v trestnom konaní. Svedok je osoba rozdielna od obvineného, ktorú orgán činný v trestnom konaní vyzval, aby ako svedok vypovedal o skutočnostiach, ktoré vnímala svojimi zmyslami, teda ktoré videla, počula a akýmkoľvek spôsobom sa o nich dozvedela. Preto je svedok nezastupiteľný inou osobou. Kto je vo veci svedkom, nemôže byť v tej istej trestnej veci vyšetrovateľom, prokurátorom, obhajcom, sudcom alebo zapisovateľom.
Náš trestný poriadok ustanovuje všeobecnú svedeckú povinnosť. Obsahom tejto povinnosti je jednak ustanoviť sa na predvolanie k vyšetrovateľovi, prokurátorovi alebo na súd, jednak vypovedať ako svedok. Predpokladom povinnosti ustanoviť sa je riadne predvolanie. Predvolanie je spravidla písomné, pokiaľ je to vhodné a možné, tiež ústne (telefonicky) a v niektorých prípadoch aj telegrafické. Na doručenie písomného predvolania svedka nie je predpísané doručenie do vlastných rúk, pokiaľ nie sú pre to dôležité dôvody. Ak svedok odoprie predvolanie prevziať, poznamená sa to na doručenke spolu s dátumom a dôvodom odopretia a predvolanie sa vráti. Ak orgán, ktorý predvolanie odoslal uzná, že prijatie bolo odopreté bezdôvodne, považuje sa predvolanie za doručené dňom, keď prijatie bolo odopreté a na tento následok musí doručovateľ adresáta upozorniť. Nemusíme azda ani zvlášť zdôrazňovať, že svedkovi ani v najmenšom neprichodí hodnotiť, či je obvinený alebo obžalovaný v trestnej veci, ktorého sa má pred orgán činný v trestnom konaní ustanoviť, stíhaný zákonným spôsobom, či sa naňho nevzťahuje amnestia, či je alebo nie je porušovaný zákon. Svedok musí predovšetkým splniť svoju zákonnú povinnosť ustanoviť sa na predvolanie. Ak sa bez dostatočného ospravedlnenia neustanoví, možno povinnosť ustanoviť sa vynucovať jednak poriadkovou pokutou do výšky 50 000 Sk, jednak predvedením.
Kým z povinnosti svedka ustanoviť sa riadne na predvolanie zákon žiadne výnimky nepozná, svedeckú výpoveď možno v niektorých, v zákone uvedených prípadoch, odmietnuť. Možnosť odoprieť svedeckú výpoveď sa dáva osobám, ktoré sú blízke obvinenému, ako aj tomu, kto by sebe alebo blízkym osobám spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania. Zákon tak chráni svedkov pred ťažkými kolíziami, do ktorých by sa nevyhnutne dostali, keby svojou pravdvou výpoveďou mohli blízke osoby usvedčiť a napomôcť tak k ich trestnému stíhaniu. Ak chce svedok odoprieť výpoveď, musí tomu, kto robí výsluch, oznámiť dôvod odopretia výpovede. O oprávnení výpoveď odmietnuť rozhoduje orgán, ktorý svedka vyslúcha.
Z uvedeného vyplýva, že priateľské vzťahy s obvineným nie sú dôvodom na odopretie svedeckej výpovede. Ak sa rozhodnete nevypovedať z dôvodu, že môžete svojou výpoveďou spôsobiť nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo svojim blízkym osobám, ktorých ujmu by ste právom pociťovali ako vlastnú ujmu, môžete tak urobiť bez toho, že by ste museli uviesť podrobné dôvody odopretia výpovede. Keby totiž svedok takúto povinnosť mal, musel by vyzradiť to, čo ho zákon poskytnutím práva odoprieť výpoveď oprávňuje zamlčať.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.