častiach. Tým vlastne zaniká akákoľvek ďalšia perspektíva tohto pivovaru a Košičania sa musia zmieriť s tým, že v ich meste sa už pivo variť nebude. O priebehu konkurzného konania sme vás priebežne informovali. Uviedli sme aj to, že posledné štvrté kolo vyhrala firma, ktorá zvíťazila aj v kole prvom, avšak ani v jednom z oboch prípadov sa jej nepodarilo zložiť peniaze na účet správkyne konkurznej podstaty v súdom určenej lehote a to dokonca ani po jej predĺžení. Po zverejnení týchto informácií sa na nás nakontaktovali zástupcovia tejto skupiny, aby nám priebeh udalostí osvetlili zo svojho uhla pohľadu.
"Ako ste aj vy písali, prvé kolo sme vyhrali v decembri 1998, pričom sme ponúkali sumu 20 miliónov korún," pustil sa do vysvetľovania Peter Černák spoločne s Ivetou Müllerovou. "Po tom, čo sme sa dozvedeli, že sme uspeli, sme čakali na doručenie opatrenia súdu a výzvu na uhradenie spomínaných 20 miliónov. Peniaze sme mali pripravené, žiadna výzva nám však doručená nebola. Ako nám povedala aj samotná poštárka, poštu pivovaru niekoľkokrát vrátila, pretože bola na nej zle uvedená adresa. Prešiel termín, dokedy sme mali zaplatiť, aby sme sa napokon v marci dozvedeli, že začína druhé kolo výberového konania."
Zo strany týchto podnikateľov nasledoval list adresovaný Krajskému súdu, ktorým oznámili porušenie zákona. Ako nám povedal P. Černák, odpoveď zo súdu nedostal ani po ďalšom liste. A tak sa rozhodli, že sa zapoja do ďalšieho kola súťaže.
Kým sa dostaneme ku kolu štvrtému, ktoré opäť vyhrali títo podnikatelia, ozrejmime si podnikateľský zámer P. Černáka a jeho spoločníčky. Nemajú totiž záujem len o Košický pivovar, ale tiež o pivovar v Michalovciach, ktorý je rovnako ako košický už nejaký ten čas v konkurze. Zámerom P. Černáka je prepojiť to zdravé v oboch pivovaroch a vytvoriť jednotný životaschopný celok. Ako nám povedal, má prísľub od banky na úver vo výške 50 miliónov korún viazaný na odkúpenie oboch pivovarov. Po získaní majetku ďalšie financie na prevádzku a modernizáciu pivovarov by mali priniesť traja zahraniční investori, ktorí majú záujem, ako nám povedal, participovať na tomto projekte. Michalovský pivovar mal donedávna P. Černák v ekonomickom prenájme. Uskutočnili sa už dve kolá výberového konania na jeho predaj, jedno vo februári, druhé v marci, on sa ich však zúčastniť nemohol, pretože má podlžnosti voči konkurznej podstate na nájomnom. Ako však hovorí, ostalo tam po ňom ešte množstvo piva, ktoré po stočení a predaji zminimalizuje jeho podlžnosti.
Vráťme sa ale späť do Košíc. Došlo k vypísaniu štvrtého kola výberového konania. Opäť ho vyhrali, tentoraz s ponukou 16 a pol milióna korún. Cenu znížili kvôli tomu, že sa medzičasom správkyni konkurzného konania podarilo odpredať pozemky o rozlohe asi 7 tisíc metrov štvorcových. "Uznesenie sme prebrali 22. marca s tým, že do 7. apríla sme mali zložiť požadované peniaze. To v praxi znamenalo dvanásť pracovných dní na vybavenie úveru v banke. Tento šibeničný termín sa nám z pochopiteľných príčin dodržať nepodarilo. Snažili sme sa o predĺženie lehoty, ale našu žiadosť správkyňa neakceptovala. Preto sme jej tento týždeň odovzdali žiadosť o predaj majetku priamym spôsobom a požiadali sme ju o vydanie opatrenia, ktoré potrebujeme pre vybavenie úveru v banke. Žiadame lehotu do 28 apríla tohto roku. Kvôli tomu, akým spôsobom prebiehalo prvé kolo výberového konania, sme pripravení dať v tejto súvislosti podnet na Krajskú prokuratúru. V prípade, ak však správkyňa vyhovie našej požiadavke o priamy predaj s termínom do 28. apríla, sme ochotní vzdať sa nášho práva napadnúť zákonným spôsobom prvé kolo a to aj v prípade, ak sa nám v stanovenom termíne nepodarí zohnať finančné prostriedky," predostrel nám P. Černák možnosť kompromisu.
Rozhovor s nami uzavrel slovami, že on je tou poslednou šancou pre Košický pivovar, pretože má záujem o jeho ďalšiu prevádzku a rovnako tak by pomohol oživiť aj michalovský pivovar. Podľa neho ak správkyňa konkurznej podstaty pristúpi na predaj majetku po častiach, naozaj definitívne pivovaru odzvonilo.
O stanovisko sme samozrejme požiadali správkyňu konkurznej podstaty JUDr. Danu Hušťákovú. "Ako správkyňa konkurznej podstaty sa musím riadiť výlučne zákonom a rozhodnutiami Krajského súdu(KS). V úradnom zázname KS zo štvrtého kola sa jasne píše, že ak sa víťazovi štvrtého kola, teda pani Müllerovej, nepodarí zložiť do siedmeho apríla tohto roku sumu 16 a pol milióna korún, mám pristúpiť k predaju majetku po častiach. Som povinná riadiť sa týmto rozhodnutím a preto som začala rokovania so záujemcami o kúpu technológie s tým, že ostatný majetok sa bude predávať prostredníctvom inzercie v médiách. Žiadosť o priamy predaj pani Müllerovej, ktorá mi bola doručená jedenásteho apríla, odstúpim Krajskému súdu, avšak považujem to z jej strany za marenie predaja majetku úpadcu a v tomto zmysle zvažujem podať žalobu. Môj osobný názor je, že pani Müllerovej ako záujemkyni sme už viackrát vyšli v ústrety aj z toho dôvodu, že ani v jednom zo spomínaných prípadov nezaplatila 50 percent kúpnej ceny vopred, pričom jej táto povinnosť vyplývala zo všeobecných podmienok predaja. V prvom kole sme jej dokonca lehotu na zaplatenie kúpnej ceny predĺžili," poznamenala JUDr. Hušťáková.
Zároveň vyjadrila počudovanie nad tým, že sa pre médiá vyjadruje pán Černák, nakoľko on sám záujem o kúpu Košického pivovaru neprejavil, a skutočnosť, že je druhom pani Müllerovej, ho podľa nej k tomu neoprávňuje. "Keby bola pravda, že ich záujem o Košický pivovar súvisí s výrobou piva, nebola by pani Müllerová dokladala pri kúpe doklad o podnikaní, kde je predmetom činnosti agentúrna činnosť," skonštatovala D. Hušťáková. Upozornila, že títo záujemcovia sa nezúčastnili druhého a tretieho kola. Zdôraznila, že celý proces predaja sa predlžuje aj ich vinou, čím sa komplikuje situácia vo vzťahu k asi dvom stovkám veriteľov, ktorí čakajú na svoje peniaze. V rámci konkurzu musí vysporiadať aj podlžnosti voči zamestnancom, ktorým doposiaľ pivovar dlhuje asi tri milióny korún na mzdách a odstupnom. "Opodstatnené nie sú ani tvrdenia, že im bola pošta zasielaná na zlú adresu a preto sa im skrátila doba na získanie peňazí. Iba v jednom prípade bolo označenie súpisného čísla na obálke mylné, ale to v skutočnosti nič nezmenilo na tom, že jej nebolo možné vykázať doručenie ani prostredníctvom doručovania policajným zborom," vyhlásila JUDR. Hušťáková a aby podčiarkla pravdivosť svojich slov, vytiahla celý šanón s vrátenou poštou.
Kolotoč okolo pivovaru sa teda točí ďalej. Víťaz prvého i štvrtého kola neskladá zbrane, hoci rozhodnutie súdu bude zrejme len veľmi ťažké pozmeniť. A tak, ako sa v hektickej atmosfére niesla história Košického pivovaru po roku 1989, rovnako dramatické okolnosti sprevádzajú jeho koniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.