nasledujúcom volebnom období. Gesciou nad projektom nazvaným Monitor 2000, ktorý prebehol 6. a 7. apríla bol poverený Štátny pedagogický ústav v Bratislave. V uplynulých dňoch prenikli na verejnosť informácie, že sa k testom dostali študenti na niektorých stredných školách už pred samotným testovaním. Predávali si ich medzi sebou, pričom sa ceny údajne pohybovali od dvoch stovák po tisícku. Neskôr sa robili kópie, ktoré boli samozrejme zadarmo. Tým mohlo a pravdepodobne aj došlo k skresleniu objektívnosti výsledkov. Nakoľko, ukáže až konečné spracovanie projektu. Isté je, že sa peniaze vynaložené na Monitor 2000 javia ako nerentabilne investované. Testovanie pripravila a realizovala firma Exam, ktorej vedenie nepripúšťa únik informácií zo strany spoločnosti.
"Snáď si študenti v skutočnosti predávali vlaňajšie testy, t. j. testy z MONITOR-u 99, ktoré tiež pripravovala firma EXAM. Pripúšťame však aj možnosť, že študenti naozaj získali tohtoročné testy o deň alebo o dva skôr, než boli oficiálne zadané. Alternatívu, či testy nemohli uniknúť už pri ich tvorbe, resp. tlači a expedovaní z firmy EXAM jednoznačne vylučujeme," uvádza sa v stanovisku, ktoré nám poskytol riaditeľ firmy Exam Vladimír Burian.
Táto verzia je ale nesprávna, nakoľko aj denník Korzár získal testy Monitoru 2000, ešte pred 6. aprílom.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, testy boli v balíkoch zaslané dovedna na 239 škôl. K distribúcii bola použitá Slovenská pošta, š.p., keďže vzhľadom na nízky rozpočet tohtoročného testovania (1,4 milióna Sk s DPH) nebolo možné použiť kuriérsku poštu, ktorá je podľa pracovníkov spomínanej firmy spoľahlivejšia.
"Nie je možné vylúčiť ani možnosť, že by testy niekto získal z balíkov ešte na ceste ku školám, i keď tento variant je málo pravdepodobný," hovorí V. Burian.
Po prevzatí balíkov mala škola povinnosť uložiť ich na bezpečnom mieste a neotvárať ich až do 5. apríla. Zapečatené balíky teda cca týždeň ležali na školách, pričom po celú túto dobu mali zostať zatvorené.
Pracovníci štátnej školskej inšpekcie uskutočnoli dva dni pred spustením testovania kontrolu, či sú balíky riadne uzatvorené na 100 školách. Keďže testovanie prebiehalo 6. a 7. apríla a balíky sa otvárali už deň vopred, testy, ktoré boli zadávané až v piatok 7. apríla sa na školách odtajnili dva dni dopredu. Povinnosťou vedenia každej školy bolo zabezpečiť, aby sa k testom predčasne nedostali žiaci ani učitelia.
Z uvedeného vyplýva, že zabezpečenie testov nebolo dostatočné a že v uvedenom reťazci krokov je hneď viacero slabých miest, ktoré mohli spôsobiť predčasný únik informácie.
"V tohtoročnom MONITOR-e 2000 ešte nebolo cieľom overovať zabezpečenie testov pred prezradením v tej forme, ktorá bude uplatnená neskôr, keď už pôjde o skutočné maturitné testy. Verejnosť sa preto rozhodne nemusí obávať, že aj v prípade ostrej maturity bude možné, aby si študenti deň vopred predávali testy. Zabezpečenie bolo na úrovni 20 - 30 % toho, aké bude neskôr, keď už nepôjde iba o experiment. Dokonalé zabezpečenie testov proti predčasnému prezradeniu je nákladné a bude ho možné skúšať až vtedy, keď MŠ SR uvoľní dostatočné finančné prostriedky," dôvodí V. Burian.
Pre školy je testovanie anonymné, vo výsledkových listinách nebudú uvádzané názvy škôl, iba ich kódy, takže nikto nebude môcť zistiť, ako dopadla konkrétna škola - samozrejme okrem tejto školy, ktorá bude poznať svoj kód. Túto informáciu nedostane ani MŠ SR, ani inšpekcia, ani Štátny pedagogický ústav. Na druhej strane sa škola, ktorá bude vedieť o tom, že skončila napríklad na druhom mieste verejne pochváliť i pri prijímacích skúškach o kvalitách pedagogickej výchovy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.