Katyni, Tveri a Charkove, ktoré spáchali príslušníci sovietskej tajnej služby NKVD.
Predseda Sejmu Maciej Plazyäski pripomenul, že zavraždení dôstojníci patrili k elite Poľska a do poslednej chvíle bojovali za jeho slobodu a nezávislosť. Bolesť a smútok pozostalých sú o to väčšie, že pravda o tomto zločine bola pol storočia zamlčiavaná.
"V deň 60. výročia masakry v Katyni Sejm v mene poľského ľudu, ktorý veľmi trpel pod nacistickou a komunistickou genocídou, odsudzuje akékoľvek vyhladzovanie, masové vraždy, deportácie a porušovanie ľudských práv," uviedol Plazyäski.
Plazyäski zdôraznil, že katynskí vrahovia neboli nikdy potrestaní a otázka právnej zodpovednosti stále nie je rozhodnutá. Zároveň sa poďakoval všetkým Rusom, ktorí prelomili mlčanie oficiálnych miest a sprístupnili dôkazy o vraždení v Katyni.
Bývalý Sovietsky zväz dlhé roky popieral svoju zodpovednosť za smrť poľských dôstojníkov, ktorí sa dostali do zajatia po vstupe sovietskych vojsk do východného Poľska v septembri 1939. Dňa 13. apríla 1940 začala NKVD s vyvražďovaním týchto zajatcov v lese pri Katyni. Príkaz na to podpísal 5. marca 1940 Josif Stalin.
Keď nemecké jednotky v apríli 1943 objavili pri Katyni prvé masové hroby, Sovietsky zväz obvinil zo zločinov nacistov. Až v roku 1990 vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin priznal, že vraždy sa uskutočnili na príkaz politického byra NKVD.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu informoval svojho poľského partnera Aleksandra Kwaniewského o nových nálezoch masových hrobov zavraždených dôstojníkov i príslušníkov poľskej inteligencie v okolí Smolenska.
Putin potvrdil, že ruská prokuratúra dostala príkaz podrobne spracovať fakty a okolnosti zločinov NKVD a vyslovil želanie, aby sa na vyšetrovaní aktívne podieľal poľský rezort spravodlivosti. Poľského prezidenta Putin zároveň informoval, že v okolí Smolenska sa skutočne našli nové masové hroby.
"Návrh úradujúceho prezidenta Ruskej federácie chápeme ako gesto, smerujúce ku konečnému objasneniu katynských zločinov," vyhlásil Kwaniewski a vyslovil želanie, aby sa katynská záležitosť pri svojej celej tragickosti stala predmetom i skúškou hľadania porozumenia a zmierenia medzi Poľskou republikou a Ruskom. S tým podľa poľského prezidenta súhlasil aj Vladimír Putin.
Autor: Varšava(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.