Iveta BENKOVÁ & Jaroslav SUŠKO
Prešov - Jarné práce na poliach sa rozbehli. Podľa informácie agronómky Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva Prešov Márie Kováčovej, poľnohospodárske subjekty v okresoch Prešov a Sabinov doteraz zasiali 70 hektárov jarnej pšenice z plánovanej plochy 361 hektárov, ďalej takmer 1600 hektárov jarného jačmeňa z plánovaných 4 708 hektárov, 113 hektárov ovsa jarného z pôvodne naplánovanej plochy 970 hektárov a 45 hektárov hrachu. Plánovali 370 hektárov. "Doteraz sa najmä prihnojovalo," podotkla agronómka Kováčová. "Poľnohospodári prihnojili 48 percent ozimnej pšenice a 46 percent repky ozimnej. Zároveň sa robila biologická inventarizácia toho, ako prezimovali oziminy. Zatiaľ to vyzerá celkom dobre. Už teraz je však isté, že zo 6972 hektárov zasiatej ozimnej pšenice sa vyorie 148 až 200 hektárov a z 3366 hektárov zasiateho ozimného jačmeňa sa vyorie 227 hektárov. Myslím si však, že to bude viac," skonštatoval Kováčová. Podpíšu sa na tom i nedávne povodne. Podľa jej informácií, oziminy boli podmáčané na 1298 hektároch a ostatná pôda, vrátane ornej, na 1234 hektároch.
Výkyvy počasia, predovšetkým však dlhá zima a neskôr vytrvalé dažde spôsobili, že sa jarné práce na poliach značne omeškali. Pre náš denník to potvrdil i predseda poľnohospodárskeho družstva v Kapušanoch pri Prešove Vladimír Palša a zároveň nám odpovedal na otázku, čo spôsobilo meškanie jarných prác. "Je to spôsobené celkovou situáciou v akej sa nachádzame. A to i politickou a hospodárskou situáciou, ako aj tým, že nie sú stanovené jasné pravidlá. Ešteže zákonodarná aj vládna moc svorne nariekajú, že s poľnohospodárstvom je zle. Čo sa týka pravidiel, ide napríklad o uhradzovanie platieb. Je to veľmi vážny problém, keďže nám naši odberatelia neplatia. Meškajú zákony na to, aby sa platby uskutočnili do dvoch týždňov, respektíve do 48 hodín, ako je to napríklad v Amerike. Len na mlieku nám naši odberatelia dlhujú okolo troch miliónov korún. No a ďalšie vec. Začal sa na nás hnevať asi aj pánboh. Je tu mokro, mali sme tu enormne veľa zrážok v podobe snehu, čo nepamätáme možno i dvadsať rokov, takže až teraz sa ide masovo do poľa."
Ako ďalej povedal agrotechnické termíny meškajú asi dva týždne. Momentálne sa robí len prvá etapa sejby jarnej repky, nasledovať budú olejniny a strukoviny. K včerajšiemu dňu zasialo družstvo asi 90 hektárov jačmeňa a asi 30 hektárov ovsa. Pripustil, že niektoré družstvá sú s jarnými prácami možno ďalej a že začali skôr, ale ako povedal celoplošne sú pôdy podmáčané. "Viete pred desiatimi rokmi sa zrušila meliorizačná správa, všetko sa zanedbalo a dnes sú polia veľmi mokré," skonštatoval predseda Palša.
Zaujímali nás tiež spomínané jasné pravidlá. Podľa predsedu Palšu, ide napríklad o dotácie. "Aj keď sa niečo deklaruje o dotáciách, stále je to len nejako na papieri, peniaze k nám môžu prísť, až keď dostane daňový úrad a tak podobne."
Keď sme sa pýtali na priebeh týchto prác predsedu Poľnohospodárskeho družstva (PD) v Soli v okrese Vranov nad Topľou Jána Jackanina, dostalo sa nám odpovede: "V Soli ide všetko dobre." Predseda družstva iste mal na mysli skutočnosť, že jarné poľnohospodárske práce včera na družstevných poliach prebiehali už tretí deň, kedy jeho pracovníci siali jarný jačmeň a jarnú pšenicu.
Chceli sme vedieť, koľko hektárov chcú tejto jari družstevníci v Soli zasiať, lenže predseda družstva na tieto údaje bol skúpy. "Zasejeme podľa plánu a plán sa neprezrádza," vyjadril sa J. Jackanin. Chceli sme sa teda dozvedieť, či pri týchto prácach družstvo pociťuje nejaké problémy, preto, vychádzajúc z neochoty predsedu družstva poskytovať konkrétne údaje, sme ho požiadali aspoň určiť, či tie problémy sú veľké, mierne alebo žiadne. "Problémy sú veľké," odpovedal J. Jackanin. "Viete, že financie sú základom všetkého. Treba naftu, chémiu, priemyselné hnojivá a za všetko treba dopredu platiť až potom dostaneme. Preto aké koruny máme, všetko dávame na to, aby sme zasiali."
Z odpovedí predsedu PD Soľ J. Jackanina sa dalo vycítiť určité sklamanie zo súčasnej ekonomickej situácie družstiev. "Sťažovať sa na speňažovanie úrody je zbytočné," vyjadril sa J. Jackanin. "Celá republika o tom hovorí, jednania sú na úrovni vlády, ale je to na mŕtvom bode. Nejaká pomoc bola v dotáciách teraz na úvod, takže tá prvá injekcia bola, lenže je to málo."
Inú náladu mal predseda PD Svinia v okrese Prešov Marián Halčák. Zrejme preto, že v tomto družstve jarné poľnohospodárske práce už majú skoro hotové. "Čaká nás dosiať jarné miešanky a po Veľkej noci zasejeme ešte okolo 80 hektárov kukurice," dala sa vycítiť spokojnosť v hlase M. Halčáka. Bodaj by nie, veď tejto jari už stihli zasiať jarným jačmeňom, jarnou repkou, hrachom a jarnou miešankou 300 hektárov pôdy a prihnojiť dusíkom 420 hektárov pšenice, 170 hektárov repky, 50 hektárov ozimného jačmeňa a 40 hektárov raže.
Iste, nebolo to bez problémov. "Problémy máme tak ako všade, ale zvládli sme to," uviedol M. Halčák. Pokiaľ hovoríme o problémoch, všade sa pod nimi chápu problémy ekonomické. "Na zvládnutie jarných prác sme použili vlastné zdroje a dotácie," doplnil M. Halčák. Z jeho vyjadrenia vyplynulo, že družstvo vo Svinej je vcelku spokojné so speňažovaním minuloročnej úrody. "Minuloročnú úrodu predávame ešte aj teraz," dodal M. Halčák. "S Mlynom Sabinov máme uzatvorenú zmluvu na dodávky potravinárskej pšenice, ktorú budeme mlynu predávať do konca júna. Za tieto dodávky mlyn platí pravidelne. Ďalšie príjmy sú zo živočíšnej výroby - za mlieko a mäso. Ale to neznamená, že by nás problémy obchádzali. Aj my zabezpečujeme všetko s odretými ušami. Vôbec to nie je tak, že my tu máme na rozhadzovanie. Na družstve máme takú prísnu finančnú disciplínu, že rozdelíme len toľko, koľko máme."
Zďaleka sme neoslovili predsedov všetkých poľnohospodárskych družstiev regiónu, ale zo získaných informácií akosi nevyplýva, že by sa poľnohospodárske družstvá vo veľkom hrnuli za úvermi z bánk na prefinancovanie jarných poľnohospodárskych prác. Iste vedia prečo.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.