hosťujúci profesor na Americkej univerzite vo Washingtone a tiež predseda komisie medzinárodnej právnickej asociácie pre otázky vnútrozemských presídlencov. Laická verejnosť tak mala možnosť dostať odpoveď na otázky, týkajúce sa oblasti problematiky ľudských práv. Účastníci mohli takisto získať väčší prehľad vo sfére problematiky konzulárneho práva, pretože Profesor Luke T. Lee bol jedným z členov komisie, ktorá sa v roku 1963 vytvárala vo Viedni medzinárodný dohovor o konzulárnych stykoch.
Prednáška v Prešove bola súčasťou celoslovenskej šnúry, ktorá sa začínala vystúpeniami v Bratislave, pokračovala v Banskej Bystrici a tiež stretnutím s členmi piatich mimovládnych organizácií zastupujúcich rómsku menšinu. Po stretnutí s Prešovčanmi boli ešte na programe košickí študenti.
Kontakt so študentmi a širokou verejnosťou využíval aj na to, aby sa v čo najväčšej miere informoval o postavení Rómov. Veľmi zarážajúci sa mu javil fakt, že na Slovenských vysokých školách neštudujú takmer žiadni Rómovia. Problém rómskej menšiny je podľa neho do istej miery podobný, ako problém čierneho obyvateľstva v Spojených štátoch a domorodcov v Austrálii, pri riešení ktorých sa spravilo mnoho chýb. Na tých by sa krajiny ako Slovensko mohli podľa neho poučiť. Zároveň však priznal, že jeho pohľad je stále len pohľadom človeka zvonku, bez podrobnejších znalostí slovenského kontextu. Na otázku ako vidí perspektívu Slovenska vstúpiť do Európskej únie už v sľubovanom roku 2004, odpovedal: "Práve rómska otázka je závažnou vo vzťahu k vstupu vašej krajiny do Európskej Únie. Vláda musí prejaviť ochotu riešiť tento problém".
Autor: Ľubica Pariláková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.